Po Havlikovih besedah bo stopnja brezposelnosti, ki je bila pred gospodarsko krizo v državah Srednje in Vzhodne Evrope nižja kot v državah Zahodne Evrope, v teh državah dosegla okoli 10 odstotkov. Predkrizne ravni pa bodo dosežene v treh do pet letih.
Precejšnje razlike
Razmere na trgu dela se med državami sicer močno razlikujejo. Na Madžarskem in Poljskem je stopnja brezposelnosti po ocenah WIIW presegla deset odstotkov, na Slovaškem 13 odstotkov, v Latviji pa 20 odstotkov.
V državah Jugovzhodne Evrope je stopnja brezposelnosti praviloma še večja – v Makedoniji presega 30 odstotkov, v Srbiji in BiH pa 20 odstotkov. Havlik pričakuje, da bo visoka stopnja brezposelnosti zaradi počasne rasti gospodarstva upadala počasi.
Dolgotrajna grožnja
Ker bo veliko iskalcev zaposlitve nizkokvalificiranih, obstaja tveganje, da ti službe ne bodo dobili. Še posebej to tveganje velja za gradbeni in industrijski sektor. WIIW ocenjuje, da so posebej problematični mladi, stari od 20 do 25 let. Tretjina med njimi je brezposelnih, veliko jih nima delovnih izkušenj, prav tako so slabo izobraženi.