Slovenija
38 ogledov

Vrhovno sodišče razveljavilo poročilo KPK o premoženjskem stanju Zorana Jankovića

Zoran Janković Saša Despot
Vrhovno sodišče razveljavilo poročilo o nadzoru premoženja Zorana Jankovića iz leta 2013.

Vrhovno sodišče je tako kot v primeru prvaka SDS Janeza Janše tudi v primeru Zorana Jankovića razveljavilo poročilo o premoženjskem stanju Komisije za preprečevanje korupcije iz leta 2013, saj komisija Jankoviću ni dala možnosti izjasnite in so mu bile zato kršene ustavno zagotovljene pravice. "Težko povem, kakšne občutke imam v zadnjih dneh, ponosen sem, da sem vse to zdržal," je nekoliko čustveno začel Janković na svoji tiskovni konferenci in nato nadaljeval, da zdaj ve, da je bilo poročilo politično motivirano.

Izrazil je še željo, da KPK še enkrat preveri njegovo premoženje, ob tem pa si želi tudi odstop pravosodnega ministra in nekdanjega predsednika KPK Gorana Klemenčiča. "Predsednika vlade, ki je doktor prava, pozivam, naj oceni, ali je lahko oseba, ki krši ustavne pravice komurkoli v tej državi, še pravosodni minister. Tudi gospoda Erjavca in Židana sprašujem, ali lahko še sedita s Klemenčičem za isto mizo, z mano sta takrat dejala, da ne moreta, ker sem skorumpiran." 

Janković pa je napovedal tudi vložitev kazenske ovadbe zoper Klemenčiča, svoji odvetniški pisarni Čeferin, ki ga v tem primeru zastopa, je tako naročil, naj preveri, ali obstajajo elementi kaznivih dejanj v ravnanju. Ob tem pa je Klemenčiča pozval, naj se z njim sooči na televiziji.

Kaj je KPK očitala Jankoviću?

Komisija pod vodstvom Klemenčiča je takrat pri zavezancu Jankoviću, predsedniku Pozitivne Slovenije in ljubljanskem županu, ugotovila sistematično in večkratno kršitev zakonske obveznosti poročanja o premoženjskem stanju glede razpolaganja z gotovino, vrednostnimi papirji in o spremembah oziroma povečanju finančnih sredstev na bančnih računih (v vrednosti prek 2,4 milijona evrov).

Ugotovila je tudi, da je del finančnih prilivov nekaj več kot 200 tisoč evrov v obdobju štirih mesecev leta 2011 prispel na osebni bančni račun zavezanca iz naslova verižnih transakcij, ki imajo svoj začetek v podjetju, ki posluje z Mestno občino Ljubljana. Kot so poudarili, ta sredstva niso samo neprijavljena komisiji, ampak so tudi izrazito obremenjena s korupcijskimi tveganji, tveganji za nedovoljeno lobiranje, nasprotje interesov v najširšem smislu in sumi zlorabe položaja.

Štefanec: Postopek se bo nadaljeval

Predsednik komisije Boris Štefanec je izpostavil, da je bilo poročilo res odpravljeno, ne pa tudi vse ugotovitve, dejstva in okoliščine. Postopek bodo zato nadaljevali, tako kot v primeru Janeza Janše. "Obveznost komisije v primeru, če želi svoje ugotovitve javno objaviti, je, da poročilo pošlje v izjasnitev," je pojasnil Štefanec in navedel, da v primeru, da bodo pri ponovni obravnavi ugotovili nepravilnosti bo Janković poročilo dobil v izjasnitev, sicer pa ne. 

Komentarjev 8
  • matermila 15:41 10.julij 2015.

    Klemenčiča sicer ne maram preveč,mu pa moram pritrditi.Kje na svetu pa so še videli,da se pravosodni minister bode z nekajkratnim osumljencem za kazniva dejanja,ki bi jih zlahka pripisali mafijskim botrom,in to na TV? 5 točk za Klemenčiča.

  • dragec 06:29 10.julij 2015.

    Ko te jebe,Jankoviću

  • Lavdan 15:32 09.julij 2015.

    Naj pokaže račune za dela, ki so jih razni obrtniki in firme izvajale na objektih katerih je on lastnik ali njegova dva razvajenca. Ali jih ni plačal ali so jih pokrili iz občinskih sredstev.