"Kaj res ne morejo vozniki LPP-ja brez mobilnikov," se sprašuje bralec, ki je v Ljubljani v začetku septembra posnel fotografijo mestnega avtobusa, iz katere je razvidno, da voznik med vožnjo telefonira.
Pri Ljubljanskem potniškem prometu poudarjajo, da telefoniranja med vožnjo v podjetju nikakor ne odobravajo. "V našem interesu je, da ne prihaja do takšnih situacij," pojasnjujejo pri LPP in poudarjajo, da je vsaka uporaba mobilnega telefona med vožnjo in med postanki na vmesnih postajališčih je prepovedana.
Telefonirajo lahko le na končnem postajališču
"Pogovor po mobilnem telefonu, pisanje ali branje SMS sporočil se sme opraviti le na končnem postajališču," poudarjajo pri LPP.
Dodajajo, da vsako prijeto pritožbo glede uporabe mobilnih telefonov voznikov med vožnjo obravnavajo in v skladu z internimi predpisi ustrezno ukrepajo, saj gre v tem primeru za kršitev delovnih obveznosti in cestno prometnih predpisov.
"Voznika pokličemo na zagovor," pojasnjujejo pri LPP. "V nadaljevanju postopka se sprejme odločitev o ukrepu. V kolikor se omenjeni prekršek pri določenem vozniku ponovi, lahko delodajalec takšnemu vozniku izroči tudi ukrep o prekinitvi delavnega razmerja."
Globa za vožnjo je 120 evrov
Če bi ga ustavili policisti, bi bil voznik sicer ob 120 evrov, kolikor je predpisana globa za uporabo mobitela med vožnjo.
Policija zgolj na podlagi fotografije ne more ukrepati. "Vsi posnetki in slike so samo pripomoček, ki potrjujejo izjavo oškodovanca," pojasnjuje Maja Ciperle Adlešič iz PU Ljubljana. "Policija začne postopek na pisni predlog oškodovanca."
V kolikor policija prejme samo posnetek ali sliko od neznanca, uvede postopek po uradni dolžnosti, vendar ta posnetek ali slika še ni zadostni dokaz za ukrepanje, saj mora potrditi verodostojnost slednjega.
Slovenska zakonodaja telefoniranje med vožnjo dovoljuje, a le v primeru, če je v vozilo vgrajena naprava za prostoročno telefoniranje. Sicer je predpisana globa za telefoniranje med vožnjo 120 evrov, v prihodnosti pa bo verjetno še višja. Agencija za varnost prometa si namreč prizadeva, da bi se ta prekršek uvrstil med hujše prekrške, za katere je predpisana kazen tri kazenske točke in 250 evrov.
Raziskave kažejo nevarnost telefoniranja med vožnjo
Pri AVP v sodelovanju s slovenskim podjetjem za aplikativno nevroznanost Blckb izvedli tudi znanstven eksperiment o vplivu uporabe pametnega telefona med vožnjo. Dokazali so, da je uporaba telefona med vožnjo smrtno nevarna.
Predstavniki AVP in strokovnjaki za nevroznanost so med vožnjo, s pomočjo EEG tehnologije, merili, kaj se dogaja v možganih voznikov, ko se ti pogovarjajo po telefonu, pošiljajo SMS sporočila in med vožnjo uporabljajo družabna omrežja.
Zaključek raziskave, ki se bo še nadaljevala, je, da je možganska dejavnost med vožnjo ob sočasni uporabi mobilnega telefona močno povečana, možgani so celo preobremenjeni.
Če bi postala praksa, da bi bil kaznovan vsak ki med vožnjo uporablja mobitel na podlagi slikovnega gradiva sopotnika ki bi to ujel v objektiv, bi močno okrepil javne finance, navado pa bi izkoreninili.Zanimivo je gledati voznike kombijev, ko vsak drugi telefonira.