Pred časom smo pisali, da je Agencija za varnost prometa napovedala višje kazni za uporabo telefona med vožnjo. "Mi trdimo, da je uproaba mobilnega telefona med vožnjo hujši prekršek," je v začetku leta povedal direktor agencije Igor Velov. "Za hujši prekršek pa se dobi tri kazenske točke in 250 evrov globe."
Napovedal je spremembo zakonodaje, ki pa že dobiva konkretno obliko v spremembah zakona o pravilih cestnega prometa na ministrstvu za infrastrukturo in prostor, ki ga vodi Peter Gašperšič.
Delovni osnutek zakona je pripravljen
"Predlog o določitvi višje globe za uporabo mobilnega telefona med vožnjo Javne agencije za varnost prometa je delovna skupina za pripravo sprememb zakona o pravilih cestnega prometa preučila in vključila v delovni osnutek zakona, ki se še usklajuje," so pojasnili na ministrstvu za infrastrukturo. "Predlagana globa je 250 evrov s stransko sankcijo treh kazenskih točk."
Dodajajo, da je ministrstvo za infrastrukturo 25. aprila 2017 pozvala strokovno in drugo zainteresirano javnost k sodelovanju pri pripravi spremembe zakonodaje na področju pravil cestnega prometa, s ciljem zagotavljanja in izboljšanja prometne varnosti.
"Med prispelimi predlogi za spremembo zakonodaje je bil tudi omenjeni predlog AVP za določitev višje sankcije za uporabo mobilnega telefona med vožnjo," razlagajo pri ministrstvu.
Agencija za varnost prometa je v letu 2017 izvelda preventivne akcije glede uporabe mobilnih telefonov med vožnjo. "Ravnanje ljudi se spreminja, četudi v manjšem delu," je v začetku januarja o učinkih akcije povedal direktor AVP. Pomembno se mu zdi tudi, da so z akcijo praktično dokazali, kako nevarna je uporaba telefona med vožnjo.
Oči gledajo, a možgani ne vidijo
Med drugim so pri AVP v sodelvoanju s slovenskim podjetjem za aplikativno nevroznanost Blckb izvedli tudi znanstven eksperiment o vplivu uporabe pametnega telefona med vožnjo. Dokazali so, da je uporaba telefona med vožnjo smrtno nevarna.
Predstavniki AVP in strokovnjaki za nevroznanost so med vožnjo, s pomočjo EEG tehnologije, merili, kaj se dogaja v možganih voznikov, ko se ti pogovarjajo po telefonu, pošiljajo SMS sporočila in med vožnjo uporabljajo družabna omrežja.
Zaključek raziskave, ki se bo še nadaljevala, je, da je možganska dejavnost med vožnjo ob sočasni uporabi mobilnega telefona močno povečana, možgani so celo preobremenjeni.
"Telefon popolnoma prevzame možganske kapacitete," je o ugotovitvah povedal Velov. "Tudi ob klicu, ki morda zgleda najbolj nedolžen, naše oči gledajo, a možgani ne vidijo."
Zakonodajo, povezano z uporabo mobilnih telefonov med vožnjo, zaostrujejo tudi v drugih državah. Tako recimo bo recimo v Italiji voznik, če ga bodo dvakrat v letu dobili s telefonom v roki, kaznovan s prepovedjo vožnje.
Bodimo realni!! Če je tako hudo moteč telefon so še enkrat bolj moteči otroci na zadnjem sedežu,ki se kar naprej prepirajo!! Moteča je tudi žena na sovoznikovem sedežu,ki te mori kje si bil sinoči tako dolgo!? Če se bo tako… ...prikaži več nadaljevalo bo po slovenskih zakonih sčasoma prepovedano vse razen plačevanja davkov!!
telefoni so jim pomembni način vožnje pa ne tako da se pelje budalo po avtocesti na prehitevalnem pasu 65Km/h in ni v prekršku ker je to po zakonu dovoljenu če prehiteva vozila ki se pelje 61Km/h saj je spodnja meja 60Km/h.
Se strinjam vendar je potrebno kazen nastaviti tudi za pešce!! Imel sem že več primerov,ko mladostniki hodijo po pločnikih in kar naenkrat zavije na prehod za pešce brez,da bi pogledal ali lahko to stori!! Vse boste naredili,da kaznujete voznike,ko pa… ...prikaži več pešci hodijo po ulicah in bulijo v telefone pa je to seveda dovoljeno!!