Na slovesnosti je bil slavnostni govornik predsednik države
Danilo Türk in dejal, da slovenski narod ne bi smel nikoli pozabiti
požrtvovalnosti Pohorskega bataljona. Poudaril je, da moramo biti Slovenci ponosni na dediščino NOB
in njegovega prizadevanja pred več kot 60 leti v globalnem spopadu, v katerem se je odločalo o
usodi sveta. Brez NOB po njegovih besedah ne bi bilo slovenske države, najverjetneje pa ne niti
slovenskega naroda, ki se je na ta način uvrstil v zmagovito koalicijo združenih narodov. Kot je
dejal, ta ponos danes ohranjamo s svojo državo, ki je v zgodovini pomenila sanje večine Slovencev.
Partizanska enota
|
Pohorski bataljon je bila ustanovljena 11. septembra 1942 v Dobrovljah na Pohorju. V začetku je enota štela 90 borcev, poveljeval pa ji je Rudolf Mede. |
Türk se je dotaknil tudi notranje krepitve slovenskega naroda in pri tem omenil, da zadnja leta veliko govorimo o narodni spravi, kar je po njegovem prav, saj je potrebno premagati delitve iz preteklosti. Medtem ko je na ravni ljudi po njegovem že marsikaj doseženega, pa se zdaj to pričakuje tudi od slovenske politike.
"V naslednjih dneh bo državni zbor obravnaval vojne zakone. S tem ima priložnost, da stori odločilen korak na poti sprave. Tudi tu je že marsikaj opravljenega, čeprav se vsega ne da urediti z zakoni, saj ni načina, kako bi odpravili vsa trpljenja iz tistega časa," je dejal Türk, ki verjame, da bi javnost ta korak državnega zbora razumela in ga ne bi ocenila kot nekaj napačnega ali nezadostnega.
Program letošnje slovesnosti sta pripravili občini Oplotnica in Slovenske Konjice v sodelovanju z občinami Slovenska Bistrica, Maribor, Ruše in Zreče. Spominskega srečanja blizu doma na Osankarici, kjer so pripravili tudi priložnostno razstav, so se ob predsedniku udeležili tudi številni drugi gostje, med njimi obrambna ministrica Ljubica Jelušič ter nekateri regijski poslanci in župani tamkajšnjih občin.
Pohorski bataljon je izvedel številne akcije, 21. decembra 1942 pa se je premaknil proti Osankarici, kjer si je uredil zimski tabor. Prve dni leta 1943 so nemške sile odkrile partizanski tabor, 8. januarja pa ga je obkolilo okoli 2000 nemških vojakov. V boju je življenje izgubilo 69 borcev Pohorskega bataljona.