Slovenija
30 ogledov

Vlada nad delo na črno

010608_delavec_kovinar_istock Žurnal24 main
Vlada je sprejela predlog zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, ki uvaja nove omejitve in sankcije. Tako se med drugim omejuje sosedska pomoč in delo v lastni režiji.

Predlog zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno uvaja kar nekaj novih omejitev tega pojava, je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik. Tako se med drugim omejujejo sosedska pomoč, delo v lastni režiji, osebno dopolnilno delo kot tudi trajno delo.

Zaposlovanje tujcev po novem

Vlada je sprejela tudi predlog zakona o zaposlovanju tujcev, v katerega je po Svetlikovih besedah vnesla dve večji spremembi: za delodajalce se pogoji za zaposlovanje tujcev zaostrujejo, za posameznike pa olajšujejo.

Tako se bodo denimo za zastopnika gospodarske družbe pogoji za izdajo dovoljenja za delo zaostrili, medtem ko bo posameznikom lažje priti do osebnega delovnega dovoljenja z veljavnostjo treh let.
Ko bodo delodajalca zalotili, da nekoga zaposluje na črno, mu bo moral dati odločbo o zaposlitvi za nedoločen čas.

Poleg tega bo moral za tri mesece za nazaj poravnati vse prispevke, ki izhajajo iz delovnega razmerja. Inšpektor pa mu lahko zaseže tudi predmete, s katerimi je bilo opravljeno delo na črno, je napovedal Svetlik.

 

Kdaj bo prepovedana sosedska pomoč?
Sosedska pomoč bo prepovedana, kadar bo delo vezano na dejavnosti pravne osebe ali samozaposlene osebe ter v primeru opravljanja dela na nepremičninah in premičninah, ki se uporabljajo za opravljanje dejavnosti.

"Če je nekdo profesionalno v nekem poslu in bi iz naslova te dejavnosti vršil sosedsko pomoč, to ne bo dovoljeno," je poudaril. Glede nadzora sosedske pomoči je Svetlik sicer priznal, da bo zaradi nemogočega vstopanja v zasebne prostore težak.

Omejeno delo v lastni režiji
Delo v lastni režiji bo omejeno na nepremičnine v lasti ali najemu. "Na drugih nepremičninah torej tega dela ne moremo opravljati," je opozoril Svetlik.

Osebno dopolnilno delo bo omejeno na letne dohodke v višini 6 tisoč evrov, pri čemer se dela ne bo smelo opravljati pri pravnih osebah ali samozaposlenih osebah. Kratkotrajno delo pa bo omejeno na 40 ur za posameznega delodajalca.

Predlagani zakon širi postopek nadzora na republiško carinsko upravo in pristojnosti nadzornih organov. Ti bodo med drugim lahko izdajali odločbe o prepovedi dejavnosti na področjih, za katera so pristojni, je dejal Svetlik.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.