Slovenija
8 ogledov

Več časa za zapravljanje

Center za socialno delo Saša Despot
Izredna socialna pomoč. Posameznik bo na leto lahko dobil 3-krat več.

Izredno denarno socialno pomoč (IDSP) bodo morali prejemniki po novem porabiti v 30 dneh, namensko porabo pa z računom dokazati v 45 dneh. To je ena od sprememb, ki jih pri IDSP z novim letom prinaša nova socialna zakonodaja. Doslej je namreč veljalo, da so morali prejemniki denar porabiti in dokazati porabo v 15 dneh od prejetja sredstev.

15 dni je bilo premalo

“Varuhinja človekovih pravic nas je opozarjala, da je bil do zdaj rok za dokazovanje prekratek. Pa tudi sami smo opazili, da je 15-dnevni rok včasih res prekratek – če so ljudje recimo čakali na drva, pa jih v 15 dneh še ni bilo mogoče dobiti,” je za Žurnal24 povedala Barbara Starič Strajnar z ministrstva za delo.

Če upravičenec centru za socialno delo (CSD) ne bo dostavil dokazila ali pa bo CSD ugotovil, da denar ni bil ustrezno porabljen, IDSP tudi po novem ne bo treba vračati, ne bo pa možno dobiti novega nakazila naslednjih 14 mesecev (zdaj ga ni možno dobiti 18 mesecev). Bo pa po novem posameznik, ki bo iz opravičljivih razlogov (recimo zaradi zdravljenja v bolnišnici) zamudil rok za porabo denarja in za dokazila, lahko zaprosil za podaljšanje roka, kar doslej ni bilo mogoče.

Po novem bodo dobili več

Zdaj posameznik lahko pridobi največ 461 evrov enkratne IDSP na leto, štiričlanska družina z dvema šoloobveznima otrokoma pa dobrih 1.060 evrov na leto. Po novem bo posameznik v enem koledarskem letu lahko dobil največ 1.444 evrov, štiričlanska družina z dvema osnovnošolcema 4.043 evrov, z dvema dijakoma pa 4.592 evrov (a pri družini se bo po novem od teh zneskov odštel otroški dodatek).

Zaznamek na svoji nepremičnini bodo morali državi dovoliti tisti, ki so v zadnjih treh letih pomoč (tako redno kot izredno) prejeli najmanj 24-krat, in pa tisti, ki so v zadnjem letu in pol pomoč prejeli več kot 12-krat in živijo v hiši ali stanovanju, ki presegata velikost primernega stanovanja.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.