"SDS bo na parlamentarnih volitvah tako kot pred štirimi leti nastopala povezovalno in odprto," je povedal njen predsednik Janez Janša.
Po besedah predsednika SDS si želijo v stranki dobrih odnosov z vsemi strankami, zato do nobene od njih ne nameravajo zavzeti izključujoče drže. "Prav tako ne vidimo smisla v tem, da bi si katerokoli stranko izbrali za nasprotnika," je dejal predsednik SDS. Po njegovi napovedi se sicer stranka, kot je to napovedala že pred časom, pred koncem predsedovanja svetu EU ne namerava ukvarjati s predvolilno kampanjo. Kot je ocenil, je namreč stranka predvolilno kampanjo sposobna izpeljati tudi v času, ki ji ga za to določa uradna zakonodaja.
Slovenija potrebuje decentralizacijo
Na posvetu, ki so se ga poleg Janše udeležili tudi predsednik DZ France Cukjati , nekateri strankini ministri, poslanci in predsedniki regijskih koordinacij, so sicer po Janševih besedah največ pozornosti namenili predvsem trem temam: izzivom, ki jih pred Slovenijo postavlja nov cikel lizbonske strategije, oceni, v kolikšni meri so uspela prizadevanja za trajnejši razvoj države, in pa korakom, ki jih je treba narediti, da bi se v vseh delih države omogočil enakomernejši razvoj.
Ob tem je Janša ocenil, da Slovenija decentralizacijo potrebuje. Statistika namreč po njegovih besedah kaže, da se razlike v razvoju med posameznimi deli države kljub številnim naporom v zadnjih letih, da bi šel trend v nasprotno smer, povečujejo. "To pa kaže na odsotnost ključnega mehanizma, to je pokrajin," je ocenil Janša.
V mandatu te vlade je bilo po njegovi oceni za decentralizacijo sicer narejenega veliko, vendar pa, kot je dejal, za ključni zakon, to je zakon o ustanovitvi pokrajin, na koncu vendarle potrebujejo dvotretjinsko večino. Ob tem je dodal, da so pokrajine skupna politična odgovornost vseh strank v državi, in izrazil upanje, da bo pri njihovem sprejemanju prevladala trezna presoja.