Bralka pozna vsaj tri primere, med drugim sosedo, ki živi v Bosni, "v Sloveniji pa rojeva otroke samo zato, da dobiva denar".
Državljani sicer vlagajo anonimne prijave neupravičenega prejemanja denarne socialne pomoči. Toda v primerih, ko se dejansko stanje pravilno ugotovi le na podlagi izjav prič, v postopkih ne želijo sodelovati, pri svojem delu opažajo na MDDSZ.
Kot odgovarjajo na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve (MDDSZ), občasno javljanje na centru za socialno delo ne zadostuje za prejemanje socialne pomoči: "Če osebe, o katerih govori vaša bralka, dejansko ne bivajo v Republiki Sloveniji (RS), po zakonu o socialnem varstvu ne izpolnjujejo pogojev za denarno socialno pomoč."
Do nje so upravičeni državljani RS, ki imajo stalno prebivališče v Sloveniji, ter tujci, ki imajo dovoljenje za stalno prebivanje v Sloveniji. "Ugotavljanje dejanskega bivanja in vodenje evidenc o prijavi in odjavi začasnega in stalnega bivališča pa je pristojnost upravnih enot," še odgovarjajo na MDDSZ.