V praznik so množično vstopili pri polnočnicah, čez dan pa bodo potekale božične maše. V svojih pridigah pri polnočnicah so škofje poudarili, da božje učlovečenje prinaša upanje, mir in ljubezen, hkrati pa vse vabi, da se obrnejo k Bogu in sočloveku.
Ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore je v pridigi, ki jo je imel v ljubljanski stolnici, dejal, da z božičem na svet prihaja usmiljenje, ki se v božičnem času razodeva na poseben način. To usmiljenje kaže, da se Bog kljub temu, da človek postaja vse bolj samozadosten, ni obrnil od njega, je dejal.
Sprejemati nemočne, ki jih srečujemo
Vprašal se je, ali je "v nas dovolj usmiljenja, da bo mogel Bog živeti v nas in nam podariti svoje usmiljenje". Kajti, "če smo pripravljeni sprejeti nemočnega Boga, potem bomo sposobni začeti sprejemati tudi nemočne, ki jih srečujemo v vsakdanjem življenju", je dejal.
Pozval je tudi k temu, da verniki izkažejo hvaležnost: "To bomo izkazali s tem, da se bomo odpovedali brezbožnosti ter posvetnemu poželenju in bomo razumno, pravično in res pobožno živeli."
Po besedah mariborskega nadškofa metropolita Alojzija Cvikla božič prinaša sporočilo, ki je, da je Bog poslal sina, da bi nas osvobodil vsake ujetosti v ta svet in v zgolj človeško logiko. "Ljudje se navadno in večkrat dokazujemo z močjo, z raketami in bombami, z denarjem in imetjem. Novorojeni odrešenik pa se razodeva po tem, kar je: po ljubezni in miru, kajti Bog je ljubezen," je dejal.
Rojstvo Jezusa po besedah Cvikla tudi zato "zbuja v nas upanje v nov, drugačen svet". "Svet, v katerem so vrednote: mir, pravičnost, resnica, ljubezen... To je darilo božičnega praznika," je dejal.
Tako kot Marija in Jožef pred dva tisoč leti ...
Pozval je k odprtosti za otroke, še posebej v letu usmiljenja, ki poteka v Katoliški cerkvi, ter k odprtosti za Boga.
Spomnil je, da ljudje pogosto tožijo nad tem, v kakšnih časih živijo. "Bog ni poslal svojega sina v idealen svet, ampak v svet greha, obupa in praznine. Človek sicer lahko uredi svet tudi brez Boga, ampak tak svet je prazen, je vedno tudi proti človeku," je opozoril, vse pa pozval, naj se v božični noči obrnejo drug k drugemu. "Kajti Bog je tam, kjer je človek," je dodal.
dezurni@zurnal24.si
Duhovščina RKC bi bila rada za prekomerno plačila posrednik med ljudmi in bogom. Kdo bo posredoval za njih? To je pogoltna, brezobzirna združba!
Zmagal ste, premagal ste homoseksualne pare. Sam ni se zdej treba s tem ob vsaki priložnosti važt.
Sicer ne vem zakaj ampak mene boli K za njihova sporočila !