Za potrebe izgradnje bloka šest v Termoelektrarni Šoštanj (Teš) je nemški konzorcij že začel izdelovati tehnološko zahtevno opremo, ki bo med najsodobnejšimi na svetu.
Alstom Power Centrales in Alstom Power Systems bodo opremo izdelovali do leta 2014, ko naj bi bil
600-megavatni blok šest že zgrajen, je zapisano na spletni strani Teša. Že v prihodnjem letu bodo v
šoštanjski termoelektrarni porušili stolpe ena, dva in tri. Gradbeno jamo za blok šest pa naj bi
pričeli graditi v letu 2010.
Prve montaže bloka pa se bodo pričele leta 2012. Gradnja bloka šest bo potekala znotraj
obstoječega zemljišča Teša, zunaj sedanje ograje pa bo stal samo hladilnik tega bloka.
Posojilo za izgradnjo
|
bloka je Teš pridobil 350 milijonov evrov posojila s strani Evropske investicijske banke, petino sredstev bo zagotovila družba, 30 odstotkov pa bodo zagotovili z najemi posojil.. |
Omenjeni blok bo pri enaki proizvodnji 3800 gigavatnih ur električne energije uporabil za 30 odstotkov manj premoga. V zrak bo izpustil 30 odstotkov manj ogljikovega dioksida. Veliko manj bo obremenjeno tudi lokalno okolje, saj se bo za skoraj 70 odstotkov zmanjšal hrup v okolici. Izračuni tudi kažejo, da bo za polovico manj izpustov žveplovega dioksida, medtem ko bo vrednost prašnosti skoraj neizmerljiva.
Delavci iz tujine
Pri izgradnji bloka šest, ki bo predvidoma trajala štiri leta, naj bi sodelovalo 1500 delavcev iz tujine. Ker so nastanitvene možnosti v Šoštanju omejene, se je pojavila ideja o izgradnji mesta na vodi na Družmirskem jezeru, ki velja za najgloblje jezero v Sloveniji.
Postopek je trenutno v fazi pridobivanja referenc in usklajevanja z Agencijo RS za okolje, potekajo tudi dela za izdelavo idejne oz. projektne dokumentacije.