Slovenija
5915 ogledov

Takšna je napoved za prihodnje tedne

Covid-19 Profimedia
Na Institutu Jožef Stefan napovedujejo, kdaj bi se zaradi cepljenja lahko začel opazno zmanjševati pritisk na bolnišnice.

Na Institutu Jožef Stefan (IJS) trdijo, da dokler ne bo precepljene vsaj 10 odstotkov populacije, vpliv cepljenja na potek epidemije skoraj ne bo opazen. Desetodstotna precepljenost pomeni le 10 odstotkov manjše reprodukcijsko število - to kaže, koliko ljudi okuži en bolnik s covidom-19 - kot sicer. Zato je kljub cepljenju zelo pomembno, da dosledno izvajamo protikoronske ukrepe, saj bomo sicer imeli spet nevarno eksponentno rast epidemije z vsemi negativnimi posledicami, navajajo na IJS.

Se bo pa zaradi cepljenja predvidoma že čez kakšen mesec začel opazno zmanjševati pritisk na bolnišnice, saj se cepi najprej rizično populacijo. "Zanimivo, da zaradi tako obsežne epidemije poteka prekuževanje trenutno nekajkrat hitreje od cepljenja (potrebna sta dva odmerka), vendar to s stališča zdravstvenih posledic ni primerljivo, saj okuženi zbolijo, cepljeni pa ne, poleg tega pa se v tej fazi cepi rizično populacijo, medtem ko se okužbe širijo po celotni populaciji," navajajo.

Epidemija sicer spet raste, predvidoma zaradi druženja med prazniki. "Na osnovi celostne slike ocenjujemo, da smo z izvajanjem ukrepov uspeli spustiti reprodukcijsko število na približno ena," piše na njihovi spletni strani.

Ob 2041 opravljenih PCR testih je bilo v nedeljo potrjenih 634 novih okužb z virusom SARS-CoV-2. To pomeni, da je bilo pozitivnih 31,1 odstotka opravljenih testov. S hitrimi testi so testirali 630 oseb in odkrili 110 okužb, kar pomeni, da je bil delež pozitivnih testov 17,5-odstoten. 

ulica ljudje covid-19 koronavirus | Avtor: Profimedia Profimedia

Sedemdnevno povprečje reprodukcijskega števila je glede na pozitivne teste in hospitalizirane trenutno 1,14. Tako ocenjujejo, da se vsake štiri dni prekuži približno odstotek populacije, kar posledično zmanjša reprodukcijsko število vsake tri dni za približno eno stotinko glede na siceršnjo vrednost.

Trenutno imamo v povprečju približno 1490 pozitivnih testov dnevno. Epidemiologi bodo lahko spremljali stike, ko bo povprečno število pozitivnih testov padlo pod 300 na dan. Če bi uspeli spustiti reprodukcijsko število na 0,7 in bo tako razpolovni čas približno dva tedna, bi lahko do povprečja 300 okužb na dan prišli v približno mesecu dni, pri reprodukcijskem številu 0,5 pa v približno dobrih dveh tednih, so izračunali na IJS.

Covid-19, Slovenija, Ljubljana | Avtor: Epa Covid-19, Slovenija, Ljubljana Epa

V obeh valovih okužena četrtina prebivalstva

Ocenjujejo tudi, da se je doslej v obeh epidemičnih valovih okužila četrtina prebivalstva, od tega se je v prvem valu okužil približno odstotek prebivalstva. Trenutno so kužni približno štirje odstotki prebivalstva, kar pomeni približno vsak 25. prebivalec.

Ob trenutnem reprodukcijskem številu se bo število hospitaliziranih v prihodnjih tednih nekoliko povečalo, pod 1200 pa bo padlo čez približno mesec dni. Če bi reprodukcijsko število vnaprej znašalo ena, bi se število hospitaliziranih do sredine februarja zmanjšalo pod 800 bolnikov. V primeru, ko bi se reprodukcijsko število po božičnih praznikih povzpelo na 1,3, pa bo število hospitaliziranih bolnikov do srede februarja preseglo 2000.

Covid-19 Covid-19 Slovenija V Sloveniji umrlo več kot 2800 covidnih bolnikov, takšna je starostna sestava

Glede na povprečje novopotrjenih okužb je Slovenija glede na vladno tabelo sproščanja ukrepov začasno spet v črni fazi, a na IJS predvidevajo, da se bomo že v torek vrnili nazaj v rdečo fazo.

Cepljenje proti covid-19 Zdravje Prihodnji teden začetek cepljenja splošne populacije

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.