Proračunski primanjkljaj lahko znaša največ eno milijardo evrov oziroma tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP), je povedal finančni minister Janez Šušteršič.
Če se ne bomo odločili za kakšno drastično zvišanje davkov – kar se mu v recesiji ne zdi prava pot –, bodo prihodki znašali približno osem milijard evrov. Odhodki so torej dovoljeni v višini devet milijard evrov, je izračunal.
To je 1,1 milijarde evrov manj, kot pa je zapisano v veljavnem, že konec leta 2010 sprejetem letošnjem proračunu, katerega izvrševanje je sicer že vse od začetka leta zamrznjeno.
Ker ne načrtuje zvišanja davkov, poleg tega je veljavni proračun po Šušteršičevih besedah na nekaterih področjih predimenzioniran, se je vlada odločila načrtovani primanjkljaj doseči z znižanjem odhodkov. V primerjavi z lanskimi se tako letošnji proračunski odhodki znižujejo za 700 do 800 milijonov evrov.
"Razumevanja je vedno več"
Sindikati načrtovanemu varčevanju nasprotujejo, na pogajanjih pa si je vlada po Šušteršičevih besedah želela doseči, da bi se odrekli zahtevi po odločanju o rebalansu in omenjenem zakonu na referendumu.
"Seveda ne pričakujemo, da se bodo sindikati strinjali ali celo aktivno podpirali predlagane ukrepe, pričakujemo pa razumevanje, in tega razumevanja je bilo v zadnjih tednih vedno več," je dejal.
Ob tem je potrdil, da gre za težke ukrepe – za varčevanje, ki bo marsikoga kratkoročno prizadelo, a so nujni in brez njih uravnoteženja javnih financ ni mogoče doseči.
Medtem ko je vlada z ZSSS v ponedeljek dosegla dogovor, da referenduma ob spoštovanju nekaterih dogovorov ne bodo zahtevali, pa se morajo pogajanja s sindikati javnega sektorja končati danes.