Slovenija
6 ogledov

Solarni taksi končuje turnejo

Vozilo na poti okoli Zemlje ni izpustilo niti grama ogljikovega dioksida. Žurnal24 main
Švicarski izumitelj vozila in avanturist zaključuje svoje potovanje okoli Zemlje. Obiskal je 40 držav na petih celinah. Vozilo bo parkiral v Poznanu, na Poljskem.

Zgodovinsko pot okoli sveta bo kmalu sklenil t. i. solarni taksi, vozilo, ki ga pogajanja sončna energija. "Oče" trikolesnega vozila z dvema sedežema in prikolico s fotovoltaičnimi panoji Louis Palmer je z njim prevozil že 47.000 kilometrov, pot okoli sveta pa bo decembra sklenil v Poznanu na Poljskem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Solarni taksi
Vozilo, ki ga imenujejo taksi, ker je na poti po svetu služil kot prevoz za pomembne osebnosti, je svojo pot začel 3. julija lani v švicarskem Lucernu, doslej pa je že prečkal Evropo, Azijo, Avstralijo, Novo Zelandijo in Severno Ameriko.

V ponedeljek se je ustavil v Parizu, od koder ga bo pot vodila še v London in Berlin, sklenil pa jo bo v poljskem Poznanu, kjer bo od 1. do 12. decembra potekala konferenca ZN o podnebnih spremembah.

 

Louis Palmer

se je na pot odpravil leta 2007. Njegov cilj je bilo osveščanje o posledicah globalnega ogrevanja in poudarjanje obstoječih rešitev za neodvisniost od nafte.

Peljale so se znane osebnosti
Na poti po svetu so se z njim popeljale pomembne osebnosti, med njimi generalni sekretar ZN Ban Ki Moon, monaški knez Albert, župan New Yorka Michael Blommberg in jordanski princ Hasan.

Vozilo, ki ne onesnažuje

Palmer je v ponedeljek med postankom v Parizu ponosno povedal, da je prepotoval devet desetin Zemlje, pri tem pa ni za gorivo plačal niti centa. Ob tem vozilo ni izpustilo niti grama ogljikovega dioksida. Ponosni snovalec solarnega taksija je še poudaril, da se mu vozilo ni praktično nikoli pokvarilo. Od začetka poti pa so izgubili zgolj dva dni za popravilo spojev na vozilu.

Vozilo so izdelale štiri švicarske inženirske šole. Poganja ga sončna energija, ki jo pridobiva iz celice na prikolici, njegov akumulator pa je moč napolniti tudi prek električnega omrežja. Brez polnjenja lahko prevozi 400 kilometrov, njegova največja hitrost pa je 90 kilometrov na uro.
Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.