Slovenija
30 ogledov

Sodniki niso zadržali varčevalnega zakona

Ustavno sodišče Anže Petkovšek
Ustavni sodniki so zavrnili tudi predlog Policijskega sindikata Slovenije za začasno zadržanje nekaterih členov zakona za uravnoteženje javnih financ.

Kot so tokrat pojasnili v sklepu, lahko namreč ustavno sodišče zadrži izvršitev predpisa v primeru, če bi zaradi njegovega izvrševanja lahko nastale težko popravljive škodljive posledice.

Policijski sindikat Slovenije je sicer predlagal začasno zadržanje 188. člena zakona za uravnoteženje javnih financ, ki za javne uslužbence ob izpolnjevanju pogojev za pridobitev starostne pokojnine določa prenehanje pogodbe o zaposlitvi.

Zahtevo za presojo ustavnosti tega člena s predlogom za začasno zadržanje, ki ga je ustavno sodišče zavrnilo že pred 14. dnevi, so sicer vložili tudi varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek  -Travnik, Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) in Sindikat policistov Slovenije.

Tako kot že omenjene ustanove in Sindikat kulturnih in umetniških ustvarjalcev RTV pa je tudi Policijski sindikat Slovenije prav tako zmotil 246. člen zakona, ki med prehodnimi določbami določa prenehanje pogodbe o zaposlitvi za tiste, ki so pogoje za upokojitev izpolnili pred uveljavitvijo zakona.

Ugodili jim niso tudi pri 176. členu

Ustavni sodniki so danes zavrnili tudi predlog Policijskega sindikata Slovenije za začasno zadržanje 176. člena varčevalnega zakona, kar je sicer zaradi vprašanja enakosti pri izplačilu regresa predlagala tudi ZSSS.

Nekateri uslužbenci so namreč prejeli regres v višini, kot je bila določena pred sprejetjem zakona za uravnoteženje javnih financ, drugi pa bodo v skladu z zakonom prejeli nižji regres.

Policijski sindikat Slovenije pa je zmotil tudi 235. člen zakona. Ta določa, da se javnim uslužbencem in funkcionarjem preneha izplačevati razlika do zneska plače, določenega po predpisih in kolektivnih pogodbah na podlagi zakona o sistemu plač v javnem sektorju, kot je to določal zakon o sistemu plač v javnem sektorju.

Ustavni sodniki so današnji sklep sprejeli s petimi glasovi za in dvema proti, tudi tokrat sta proti glasovali Etelka Korpič - Horvat in Jadranka Sovdat.

Ustavno sodišče je sicer že pred 14 dnevi sklenilo, da bo absolutno prednostno obravnavalo zahteve za ustavno presojo členov omenjenega zakona.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.