Hrvaški premier
Ivo Sanader je v Zagrebu izjavil, da
"smo začeli konzultacije z Italijo, Slovenijo in Evropsko komisijo glede zaščitne
ekološko-ribolovne cone (ERC)". Dodal je, da omenjene konzultacije, ki sicer niso javne, še
potekajo.
Sanader je izrazil upanje, da bo do sestanka kvadrilaterale prišlo čim prej in da bodo skupaj
preučili,
"kaj moti hrvaške prijatelje in partnerje". Obenem bo Zagreb razložil Rimu, Ljubljani in
Bruslju, da ima Hrvaška pravico do ERC tako kot vse ostale države.
|
"Za nas (Hrvaško) ne obstaja noben ultimat s katerekoli strani, torej niti s strani slovenskega zunanjega ministra. Še enkrat pozivam vse dejavnike, predvsem Slovenijo, da se vedemo evropsko. Tudi Hrvaška se bo tako vedla kot članica Varnostnega sveta Združenih narodov. Torej, nihče nikomur ne more postavljati ultimatov," je poudaril Sanader.
Glede beležke s sestanka predstavnikov Italije, Slovenije in Hrvaške iz junija 2004 je ponovil, da "ne gre za mednarodno pogodbo ali dokument, ampak zgolj za zapisnik". Kot je dodal, je Hrvaška v skladu z omenjenim zapisnikom konzultirala Italijo, Slovenijo in Evropsko komisijo, preden je uveljavila ERC tudi za članice EU. Spomnil je, da je sta od junija 2004 svoji coni v Jadranu razglasili tako Italija kot tudi Slovenija, čeprav slovenska ekološka cona po Sanaderjevih besedah ni bila utemeljena na mednarodnem pravu.
Predsednik hrvaške vlade je po prevzemu drugega zaporednega premierskega mandata napovedal, da bo urejanje vprašanja ERC, ki je uveljavljena tudi za članice EU, ena izmed prvih nalog njegove vlade.
Najprej razveljavitev cone, nato iskanje rešitve
Sabor je ERC razglasil 3. oktobra 2003, 3. junija 2004 pa je sprejel odločitev, da se uveljavitev ERC za Slovenijo in Italijo odloži, dokler ne bo sklenjen skupen dogovor v duhu EU, ki bo upošteval interese vseh sosednjih držav članic EU. 15. decembra lani je nato sabor sprejel vladni predlog, ki določa polno uveljavitev ERC v Jadranu tudi za članice EU najpozneje do 1. januarja 2008. Hrvaška vlada je kot glavni cilj tega predloga navedla ekološko zaščito Jadrana in krepitev položaja hrvaških ribičev. |
Rešitev bi lahko bila najprej v "blokadi situacije, torej v neuveljavitvi odločitve" o ERC, nato pa "iskanje poti, da bi premagali problem", je dejal minister. Povedal je tudi, da bo v petek 25. januarja v Rimu potekalo dvostransko srečanje Italije in Slovenije, kjer bodo zunanji in kmetijski ministri obeh držav govorili o zadevah, ki se tičejo obeh držav, med drugim tudi o ERC.
"Italijanska vlada zelo ceni" , kar sta Evropska komisija oziroma njen komisar za širitev Olli Rehn povedala o tej temi. "Upamo, da bo nova (hrvaška) vlada v prihodnjih dneh sledila pristopu komisije. Seveda si želimo Hrvaško znotraj EU, hočemo ji pomagati, da bo članica čim prej. Upamo, da bo 'družina Skupnosti' pomagala najti rešitev problema," je še poudaril De Castro.
Nova vlada v Zagrebu naj nujno in takoj uredi vprašanje ERC v Jadranu, je pred kratkim pozvala Evropska komisija. Nova vlada bo morala po prevzemu dolžnosti nujno rešiti vprašanje uveljavitve ERC za članice EU, je pred kratkim na Brdu pri Kranju opozoril evropski komisar za širitev Olli Rehn. Poudaril je, da je vsa stvar "v rokah Hrvaške" , in opozoril, da bi bile v nasprotnem primeru posledice za nadaljnje hrvaško približevanje Uniji zagotovo negativne.