Demokratičnost Slovenije je bila v letu 2012 ocenjena nekoliko bolje kot lani, s povprečno oceno 2,50 od 5, kažejo rezultati raziskave Slovenski utrip, ki jo je izvedla novogoriška Fakulteta za uporabne družbene študije (FUDŠ). Da demokracija pri nas dobro deluje, menijo predvsem mladi, osnovnošolsko izobraženi, podporniki sedanje vlade ter stranke SDS.
Da namesto demokratično izvoljenih predstavnikov potrebujemo močnega voditelja, ki bo učinkovito odločal o stvareh, so v nadpovprečni meri prepričane ženske. Takšno prepričanje narašča s starostjo ter upada z izobrazbo. Podobni so rezultati prepričanja, da naj namesto demokratično izvoljenih predstavnikov slovensko družbo raje vodijo strokovnjaki.
Najbolj zaupamo predsedniku in vojski, najmanj strankam
Proti vladi dobra polovica vprašanih
Sedanji vladi nasprotuje dobra polovica vprašanih. Manj podpore ima med ženskami, s starostjo nasprotovanje slabi, krepi pa se z velikostjo naselja.
Sicer bi največ vprašanih volilo SDS (20 %), sledita ji PS-LZJ (13 %) in SD (13 %). Po anketi Dela, ki si jo lahko ogledate na tej povezavi, je največje presenečenje tega meseca SLS z 8,8 odstotka podpore na četrtem mestu, SDS vodi s 24,6 odstotka glasov. Sledi ji PS s 17,3 odstotka podpore, SD pa z dobrim odstotkom manj.
Seveda zaupamo, saj ga je ljudstvo demokratično izvolilo, za razliko od 'vladajočih'.