Slovenija
27 ogledov

Sindikati žugajo Janši

gasilci Jerca Božič Kranjec
Odprto pismo predsednikov šestih sindikalnih central. Vlado pozvali, naj odstopi od načrtovanega odpuščanja v javnem sektorju, ker bi to "močno ogrozilo socialni dialog" o strukturnih reformah.

Šest podpisnikov odprtega pisma premierju Janezu Janši opozarja, da ostro nasprotujejo napovedanemu odpuščanju v javnem sektorju. Poudarjajo, da bi to zaradi stroškov odpravnin, nadomestil za brezposelnost in socialnih pomoči le še bolj obremenilo državni proračun.

Zapisali so, da bi odpuščanja vplivala na kakovost javnih storitev. Znižala bi se kupna moč, manj bi bilo  prilivov iz dohodnine. Poslabšal bi se ekonomski in socialni položaj zaposlenih.
"Zato vlado ponovno pozivamo, naj za zmanjševanje proračunskega primanjkljaja okrepi prihodkovno stran proračuna ter z boljšim izkoriščanjem evropskih sredstev ter javnimi naložbami spodbudi zaposlovanje in gospodarsko rast," so še zapisali.

Ob koncu pisma ni izostalo opozorilo Janši, da bi odpuščanje in zniževanje pravic zaposlenim v javnem sektorju ogrozilo socialni dialog, ki trenutno poteka o strukturnih reformah.

"Vlada ni privarčevala nič"

Po besedah predsednik Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije (SPGS) Aleksandra Ogrizka so na sestanku sindikati ugotovili, da vlada ni privarčevala prav nič, "obnaša se prav razsipniško". Ravno zato jih namere o odpuščanju toliko bolj jezijo.

Zdaj bodo počakali tako na odgovor vlade kot ministrov Senka Pličaniča in Janeza Šušteršiča. Upajo sicer na kompromis, vendar so se pogovarjali tudi o radikalnejših ukrepih, se pravi stavki. Ogrizek pravi, da bi vlada odpuščala kar po domače, kot da je vojno stanje. "Gasilci smo pa že tako zdesetkani in podhranjeni," pravi. Gasilci čakajo tudi še na sestanek pri obrambnem ministru Alešu Hojsu.

Pličanič je za STA že dejal, da ga je pismo sindikatov razočaralo. Sindikate prosi, naj še enkrat razmislijo, ali je njihovo opozorilo, da je s predvidenimi ukrepi vlade ogrožen socialni dialog, res pravi način komunikacije v kriznih časih.

Komentarjev 13
  • dragec 10:48 26.september 2012.

    Mirkec, lepo razmišljaš. Samo, ta in vse oblasti za nazaj so spodbujale in zaposlovale svojce, sorodnike, prijatelje, strice, tete, nečake in nečakinje, sosede prav v tej javni upravi. Enostavno je povedati, zmanjšajmo JU za 30%. Ni enostavno izgubiti išolani kader. ...prikaži več Mene skrbijo odnosi v realnem sektorju. Delavec postaja suženj, lastniki postajajo neresni lasniki svojega premoženja, zlahka se odločajo na stečaje, ljudem pa ne plačujejo za njihovo pošteno opravljeno delo. In kaj bi ti povedal enemu lastniku, ko ti po dveh mesecih ne izplača plačo in ti pove, saj meni tudi drugi na plačajo...???

  • mirko 10:36 26.september 2012.

    Po tvoji ekonomski logiki bi potem morali biti vsi delovno aktivni državljani zaposleni v javni upravi, da bi se čimveč trošilo ? Tako le razmišljajo tudi sindikalni prvaki. Javna uprava je servis gospodarstvu. Če se je v gospodarstvu zaposlenost znižala ...prikaži večala za 20%, se tudi potrebe po uslugah javne uprave zmanjša za 20%. Razumeš ??? Kar se pa tiče domačega povpraševanja, ali domači trg, nam pa ta prinese v proračun manj kot tretino prihodkov v primerjavi z izvozom na tuje trge. Javno upravo je treba skrčit vsaj za 20-30% in jo materialno racionalizirat. Izvozno gospodarstvo pa precej razbremenit davkov in jim olajšat poslovanje. Ravno to hoče ta vlada to naredit, vendar se temu upirajo tisti, ki so do sedaj lagodno živeli z zaposlitvijo v javni upravi. Pa da se razumeva, to niso tisti v javni upravi z najnižjimi in srednje visokimi plačami, ampak tisti, ki imajo nadpovprečno visoke in najvišje plače. To je elita še iz dobe socializma.

  • graff 10:27 26.september 2012.

    Šele ko bi vlada potegnila odločne poteze zoper glavne vzroke in krivce za globoko gospodarsko krizo, v katero smo zabredli, Pahor, Janša, Samo Milić Hribar, Bavčar, Šrot, Pavček, Zidar, Tovšak, Černigoj, Vovk, Časar, Lovšin, Kordež, Valant, DARSOVCI innjihovi mali ...prikaži veči otroci poslanci in tajkunčki, ki so se v neverjetnih količinah razmnožili po vsej Sloveniji, zadnji je nedonošenček matere SDS, Kmetič, bi imela legitimacijo za zahtevanje odrekanja tudi pri tistih, ki za krizo niso odgovorni.