Kot je Janša povedal za Dnevnik, vsaka vlada podeduje lastniško strukturo gospodarstva z državnimi deleži, kjer s svojim lastništvom upravljalsko funkcijo izvaja tudi država. To se je po njegovih besedah zgodilo tudi njegovi vladi, a omrežja, ki so jih vzpostavili, niso ostala zacementirana, zato danes, tako Janša, ni mogoče našteti gospodarskih konglomeratov, "ki bi bili, zato ker smo vodili vlado, pod vplivom SDS".
Janez Janša o tem ali bi moral minister Karl Erjavec odstopiti, ker je bil proti njemu vložen obtožni predlog.Naravnost smešno je, da se v primeru, za katerega se je govorilo, da je bilo danih 50 milijonov evrov podkupnin, nekoga obtoži nevestnega dela v službi. Po vložitvi takega obtožnega predloga je petdeset odstotkov javnih uslužbencev, za katere predsednik vlade trdi, da ne delajo nič oziroma so odveč, odslej v nevarnosti, da bo zoper njih vložen tak obtožni predlog.
Izpostavil je dejstvo, da so z nezdružljivostjo gospodarskih in političnih funkcij preprečili, da bi gospodarski lobiji postali premočni. Pri tem je dregnil še v vlado, naj namesto da zabavlja čez to njihovo potezo, še sama stori kaj podobnega.
Beseda je v nadaljevanju nanesla tudi na propadli Istrabenz, ki ga je vodil Janšev dolgoletni politični prijatelj Igor Bavčar, a se je prvi mož SDS od tega distanciral rekoč, da so Bavčarjevo funkcijo "požegnali ljudje, ki so politično in sicer zelo daleč od mene".
Tajkun številka ena: Zoran Janković
Prvak SDS je skritiziral vlado tudi v njenem boju proti tajkunom. Po njegovem mnenju trenutna politična opcija sploh ne preganja pojava, temveč zgolj vleče enačaje: Šrot plus Bavčar je enako tajkun, Zoran Janković je borec proti tajkunom, čeprav je bil slednji po Janševih besedah tajkun še veliko pred Bavčarjem in Šrotom. In dokler bo tako, ne bo nič z očiščenjem, je strnil.
Patria, zgolj medijsko obračunavanje
Beseda ni mogla iti tudi mimo preiskave nakupov oklepnikov Patria. Kot je poudaril Janša, je se je za nakup odločila že vlada Antona Ropa, potrdil ga je parlament in oni so le izvršili sprejeti sklep državnega zbora.
O morebitnih podkupninah je povedal, da je bilo iz njemu predstavljenih dokumentov razvidno, da so Wolfgang Reidl, Jure Cekuta in Walter Wolf dobili določena nakazila, ni pa bil jasen njihov namen. Prepričan pa je, da nihče na vladni ravni s podkupninami ni imel nič.
Ob tem je napadel še medijsko pokrivanje celotne afere, češ da je usmerjeno zgolj v medijsko diskreditiranje. Obregnil pa se je tudi ob glavnega finskega preiskovalca Kaja Erika Björqvista rekoč, da je med njegovim zaslišanjem deloval povsem nezainteresirano, predvsem pisal sms-sporočila ter elektronsko pošto in hodil ven na telefon.
"Kos na veliko izkorišča svoj položaj"
Oster je bil tudi do predsednika protikorupcijske komisije Draga Kosa. Obtožil ga je, da je v svojem pričevanju finskim kriminalistom dal vtis, da imajo opravka s povsem skorumpirano balkansko državo. Prepričan je, da Kos na veliko izkorišča svojo funkcijo v Grecu (skupina držav Sveta Evrope proti korupciji).
Kot navaja Janša, je bilo iz vprašanj razvidno, da Finci niso dvomili o dokumentih, posredovanih s Kosove strani, ki jih je spisal njegov brat, zaposlen kot odvetnik Sistemske tehnike, ki je izgubila proti Patrii.
Leto preizkušenj
Za konec je Janša za Dnevnik podal še svoje videnje prihajajočega leta. Meni, da se nam obetajo številne preizkušnje, vse pa bo odvisno od vlade, ki ima po njegovem v rokah vse ključne instrumente, ki so potrebni za preprečitev te krize.