Ob tem Evropska komisija (EK) slovenskim oblastem priporoča, da bi morale primanjkljaj letno zmanjšati za od 0,75 do enega odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) v obdobju med letoma 2010 in 2013. S tem bi primanjkljaj spravili pod tri odstotke BDP, k čemur smo se zavezali s paktom o stabilnosti in rasti.
Pet priporočil EK
V prvem priporočilu vlado poziva, naj sedanji primanjkljaj odpravi čim prej in najpozneje do 2013. Po jesenski napovedi komisije bo Slovenija letos beležila 6,3-odstotni primanjkljaj.
Drugo priporočilo se glasi, da bi morale slovenske oblasti primanjkljaj srednjeročno zmanjšati pod tri odstotke BDP na vzdržen način na tri načine.
In sicer, EK tu predlaga izvajanje ukrepov za fiskalno konsolidacijo v letu 2010 in povprečno zmanjšanja primanjkljaja za od 0,75 odstotka do enega odstotka do leta 2013. Ob tem naj vlada pospeši zmanjševanje primanjkljaja, če bodo gospodarske ali proračunske razmere boljše, kot se pričakuje sedaj.
Pokojnine še vedno ključne
V tretjem priporočilu komisija slovenske oblasti poziva, naj čim prej povečajo dolgoročno vzdržnost javnih financ, zlasti z reformo pokojninskega sistema.
Četrto priporočilo je, da bi morala slovenska vlada do prihodnjega učinkovito izvajati ukrepe za fiskalno konsolidacijo.
Peto priporočilo pa slovenskim oblastem nalaga, naj o napredku pri uresničevanju teh priporočil poročajo v posebnem poglavju v programih stabilnosti, ki jih bodo pripravljale v obdobju 2009–2013. Prvič bo vlada morala o tem poročati januarja.