Slovenija
12 ogledov

Predsedniku grozi znižanje nadomestila

slovenska zastava Saša Despot
Predsedniku republike po preteku mandata grozi znižanje nadomestila. Spremembe je predlagal vlada, ki meni, da se morajo v času gospodarske in finančne krize bremena enakovredno razporediti.

Nadomestilo plače po prenehanju opravljanja funkcije predsednika republike se po predlogu zakona o zagotavljanju pogojev za opravljanje funkcije predsednika republike znižuje s 100 odstotkov na 80 odstotkov predsednikove plače.

Čas prejemanja tega nadomestila ostaja eno leto in se lahko podaljša še za nadaljnje leto do izpolnitve minimalnih pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine brez zmanjšanja.

Črtali tudi prejemke po prenehanju nadomestila

Predvideno je tudi črtanje določb zakona, ki urejajo prejemke bivšega predsednika republike po koncu prejemanja nadomestila plače. Po sedanji ureditvi je namreč nekdanji predsednik, če se ne zaposli, tudi kasneje (do upokojitve) upravičen do nadomestila v višini 80 odstotkov plače predsednika. Če se zaposli ali upokoji, pa lahko prejema razliko med plačo oziroma pokojnino in 80 odstotki plače predsednika republike.

Ta člen, kot se glasi, omogoča, da bi bil predsednik republike, ki mu je prenehala funkcija, "brez kakršnihkoli objektivnih pogojev neomejeno dolgo upravičen do zgoraj navedenih prejemkov, kar pa lahko predstavlja nezanemarljive stroške.Takšna ureditev je tudi neprimerljiva z ureditvijo prejemanja nadomestil drugih funkcionarjev", je zapisano v obrazložitvi predloga novele.

Z novelo zakona bodo, če bo sprejet, tudi skrajšali pravico do pisarniškega prostora, svetovalca in delavca, ki opravlja administrativne in tehnične naloge, ter do uporabe službenega vozila z voznikom z največ petih na največ eno leto.

Vlada zato, da se bremena enako porazdelijo

Kot je zapisano, vlada predlaga spremembe "z vidika enakovrednega in primerljivega urejanja pravic funkcionarjev po prenehanju mandata ter zaradi spoštovanja načela socialne države in solidarnosti, ki zahteva, da se v času gospodarske in finančne krize bremena enakovredno razporedijo, torej tudi na tiste, ki imajo posebne pravice iz naslova prenehanja opravljanja funkcije".

Komentarjev 3
  • Marjetka Fideršek 19:31 19.november 2012.

    tega ne razumem kot grožnjo, ampak kot odvzem nelogičnih prioritet, tu bi pri enem človeku lahko kar lep kupček privarčevali ; pa koliko je še takšnih pri katerih bi lahko država še tudi kaj privarčevala, če bodo le sklepčni pri ...prikaži veči pri črtanju tako lepih določb zakonov,ki so pisani njim na kožo.....

  • se_eden 19:22 19.november 2012.

    http://www.zurnal24.si/predsednik-90-odstotkov-nameni-v-humanitarne-namene-clanek-172319