Nekateri potniki, ki bi morali odpotovati z odpovedanimi leti Adrie Airways, so danes zjutraj vseeno prišli na ljubljansko letališče. Osebje Fraporta Slovenije, ki upravlja z letališčem, jim je pomagalo z informacijami. Zjutraj je upravljavec letališča na svoje stroške za potnike organiziral tudi prevoz z letališča.
V Fraportu Slovenija, ki upravlja z Letališčem Jožeta Pučnika Ljubljana, obžalujejo nastalo situacijo z Adrio Airways. Adria je namreč za danes in sredo odpovedala vse lete. Tako Adria ne bo letala na nobeno od destinacij, ki jih ponuja z Brnika. To so Amsterdam, Bruselj, Dunaj, Frankfurt, Kopenhagen, Manchester, München, Pariz, Podgorica, Praga, Priština, Sarajevo, Skopje, Sofija, Tirana in Zürich.
Okrepljen klicni center
"Naša prva skrb v teh dneh je namenjena potnikom in izvajanju varnih in rednih letalskih operacij," so poudarili v Fraportu Slovenija, kjer potnikom svetujejo, naj sledijo navodilom letalskega prevoznika. Kot so pojasnili, tako kot v ponedeljek tudi danes na letališču delujeta okrepljen klicni center in okrepljena služba potniških storitev prevoznikov.
Nekateri potniki so danes kljub odpovedanim letom prišli na letališče. "V skladu s svojimi pristojnostmi jim je naše osebje iz službe za oskrbo potnikov pomagalo z informacijami," so pojasnili v Fraportu in dodali, da so zjutraj na svoje stroške za potnike organizirali avtobusni prevoz z letališča. Tistim, ki so na letališče prišli s svojimi avtomobili, pa so omogočili prost izhod s parkirišča.
Na Brnik leti še deset drugih prevoznikov
Dokler ne bodo imeli jasnih informacij, kaj bo z Adrio, ki je začasno prekinila letenje, a še naprej išče rešitve, v Fraportu Slovenija ne bodo odgovarjali na konkretna vprašanja o morebitnem prometu na letališču brez Adrie Airways. Kot poudarjajo, pa letalski prevozi obstajajo predvsem zaradi potreb trga oziroma povpraševanja po potovanjih z letali, kar govori v prid nadomestitve tistih povezav, ki so tržno zanimive in potencialno dobičkonosne.
Adria sicer prepelje kar polovico potnikov na ljubljanskem letališču, s katerega trenutno redno leti še deset drugih prevoznikov, ki svoje lete še naprej opravljajo skladno z voznim redom. To so Aeroflot, Air France, Air Serbia, easyJet, Finnair, LOT Polish Airlines, Montenegro Airlines, Transavia, Turkish Airlines in Wizz Air.
Adria za danes in jutri odpovedala vse lete
Adria Airways je medije obvestila, da je sinoči ob 23:30 začasno prekinila izvajanje vseh svojih letalskih operacij iz in v vse svoje baze (Ljubljana, Priština, Tirana). Začasna prekinitev velja za danes in jutri, kaj bo z Adriinimi letali v naslednjih dneh, pa še ni jasno.
Potnikom, ki potujejo v teh dveh dneh svetuje, da še pred prihodom na letališče preverijo kdo operativno izvaja njihov let in v kolikor je to družba Adria Airways, naj se obrnejo na prodajno mesto, kjer so kupili letalske vozovnice.
"Odločitev o začasni prekinitvi letalskih operacij je posledica trenutno nezagotovljenega dostopa do svežega denarja, ki ga letalski prevoznik potrebuje za nadaljnje letalske operacije. Družba intenzivno išče rešitve skupaj s potencialnim investitorjem. Cilj vseh vpletenih je, da Adria Airways ponovno poleti in da bo prekinitev samo začasna," so sporočili iz uprave. Adria Airways potnikom in partnerjem svetuje, da na spletni strani www.adria.si spremljajo tekoča obvestila.
Zaposleni v Adrii so obvestilo, da ne bodo leteli, prejeli šele včeraj zvečer ob pol polnoči.
Iztekel se je "ultimat Adrie"
Po poročanju medijev se je sinoči ob devetih zvečer namreč iztekel "ultimat Adrie Airways", da jim država da štiri milijone premostitvenega posojila oziroma poroštva. Predstavniki vlade so to možnost v zadnjih dneh že večkrat zavrnili in poudarili, da je letalski prevoznik od leta 2016 v zasebni lasti, zato mu ne morejo več pomagati.
"Zdaj vsi čakamo, kaj se bo zgodilo," je v soboto o tem dejal premier Marjan Šarec in ocenil, da je bila Adria Airways leta 2016 prodana "ne najboljšemu lastniku oz. slabemu lastniku". A država v tem primeru nima vzvodov. "Bilo je nekaj pričakovanj s strani lastnikov, da bo država spet vstopila z neko pomočjo, vendar vsi vemo, da bi bilo to metanje denarja stran in zdaj vsi čakamo, kaj bo," je še povedal.
Več pojasnil o usodi letalskega prevoznika bo najbrž znanih danes, ko naj bi se vodstvo znova sestalo tudi z zaposlenimi.
[ To se je zgodilo s potniki, ki so obtičali zaradi prizemljitve Adriinih letal ] Vesel sem, da je I.H. vzel slovar v roko in ugotovil razlago HORDE.
Kje ste sedaj zagovorniki vrtne razprodaje slovenskega nekdaj, družbenega in po Drnovšku državnega premoženja. Razjebali ste to ubogo Slovenijo zaradi revanšizma in ustvarili vukojebino.