Slovenija
6 ogledov

Pličanič: "Referendum bi državo spravil na kolena"

senko pličanič Benjamin Kovač
Sindikati javnega sektorja so vladi danes ustno dali nov približevalni predlog, ki ga vlada preučuje. O njem se bo jutri pogovarjala tudi koalicija na čelu s premierom Janezom Janšo. Vlada in sindikati se bodo sicer na zadnjih pogajanjih sestali v ponedeljek zjutraj.

Vladni predstavniki preučujejo predlog sindikatov, ki so ga ti ustno podali vodji vladne pogajalske skupine in ministru za delo Andreju Vizjaku, je povedal minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič, ki pa same vsebine predloga ni razkril.

Vizjak in vodja koordinacije stavkovnih odborov Branimir Štrukelj sta namreč tudi danes iskala rešitve, vendar je Vizjak zatrdil, da uradnih pogajanj danes ni. Kot je dejal, se bo s stališči in predlogi sindikatov ter samimi pogajanji vladna koalicija seznanila jutri zvečer. Glede na jutrijšnji potek sestanka pa se utegnejo uradna pogajanja nadaljevati v ponedeljek dopoldne.

Koordinacija stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja je namreč v petek zavrnila zadnji vladni približevalni predlog. Štrukelj je pojasnil, da bodo sindikati v primeru, da z vlado ne bodo dosegli dogovora, ali zaostrili stavko ali začeli z zbiranjem podpisov za zahtevo referenduma.

Pličanič ocenjuje, da bi bila vložitev morebitne referendumske zahteve v ustavno presojo logična, ob čemer pa računa, da bi ustavno sodišče referendum prepovedalo. "Že zdrava kmečka pamet pove, da referenduma o javno finančnih vprašanjih v normalni državi ne sme biti," je bil jasen minister. Interes reševanja države bi moral namreč pretehtati, saj v ničemer ne ogroža demokracije, ocenjuje.

Pličarič: sindikati se ne želijo dogovoriti in imajo neke druge interese

Če pa bodo z referendumom o zakonu za uravnoteženje javnih financ blokirali reševanje države iz krize, bodo morali tisti, ki bodo soudeleženi pri tem, prevzeti odgovornost, je bil oster Pličanič. Po njegovih besedah si vlada res želi dogovora s sindikati, da bi dosegli stabilnost in začeli sprejemati druge reforme. Tako napoveduje, da bo vlada naredila vse, da dogovor dosežejo, čeprav ima "občutek, da se sindikati ne želijo dogovoriti in imajo neke druge interese".

Četudi dogovora ne bo, bo vladna koalicija nadaljevala s postopkom sprejemanja varčevalnih ukrepov. V ponedeljek se sicer izteče rok za vložitev dopolnil k zakonu za uravnoteženje javnih financ, ki ga bo na popoldanski seji obravnaval odbor DZ za finance.

DZ pa naj bi varčevalne ukrepe in rebalans letošnjega državnega proračuna obravnaval na izredni seji, ki bo predvidoma v četrtek.

Komentarjev 6
  • vest 07:36 07.maj 2012.

    Zapreti bi bilo potrebno obe pogajalski skupini v prostor iz katerega bi jih spustili šele po dokončnem dogovoru. V vmesnem času pa nobenega stika z zunanjim svetom (novinarske konference...). Dogovor bi moral biti sklenjen vsaj za nekaj let.Drugače pa ...prikaži več je vse to tudi rezultat lanskih nepotrebnih referendumov in naj pobudniki za njih sedaj le prevzamejo odgovornost. Mogoče, bi se dalo tudi spremeniti določilo, da referendumov ne morejo zahtevati politiki ampak samo državljani z vsaj 50.000 podpisi . Rezultat pa bi bil veljaven šele ob zadostni udeležbi.

  • Tupamaros 08:47 06.maj 2012.

    Ta otroški peskovnik (kdo bo koga) je normalnemu državljanu hudo moteč. Ob temu, da je hudo neproduktiven je ta jara kača le še medijska hrana.Finale pa bo: "Tresla se gora, rodila se miš". Poraz države in njenih državljanov. Bo kdo ...prikaži več za ta igračkanja z zdravjem države odgovarjal pred ljudstvom?LPTupamaros

  • privat 08:31 06.maj 2012.

    ti ljudje niso primerni za vodenje države.....javni sektor je potrebno dobro reducirati ,spraviti na minimalne plače(kot delovstvo od leta 91) ...ne pa da oni še vedno živijo v nekem nestvarnem svetu...