Slovenija
2 ogledov

Plagiatorstvo kot posel

Sum plagiatorstva v maturitetnem priročniku je nadgradnja kraje idej v diplomskih nalogah.

Maja Kalan, novinarka Žurnala24. | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek
Vse skupaj se je začelo z Augustom. Tako je namreč tedanji ravnatelj ekonomske gimnazije na kranjskem Ekonomsko-storitvenem izobraževalnem centru (ESIC) preimenoval francoskega romanopisca Gustava Flauberta. Ko je Augusta “institucionaliziral” še NUK z vpisom v knjižnični informacijski sistem Cobiss, je Šink dejal, da se za napako “več kot opravičiti, očitno vsake toliko časa, pa ne morem”. Drži, priznavanje napake in opravičilo zanje je svojevrstna kvaliteta v slovenskem prostoru. Imeli smo namreč Ambrožiče, Mariniče in Koren-Gombočeve, a sorazmerno s številom institucij, ki so jim goljufije dokazovale, se je krepilo tudi njihovo zatrjevanje nedolžnosti.

En razlog. Sum plagiatorstva v maturitetnem priročniku zdaj prvega človeka srednješolskega prostora je nadgradnja sramežljive kraje tujih zamisli za pridobitev te ali one stopnje izobrazbe. Postavlja namreč neugledno nizke standarde za pripravo gradiv, ki so namenjena bodočim maturantom. Kaže na nezanimanje nekaterih založb za vsebino izdelkov, ki jih lansirajo na trg. Plagiatorstvo celo povsem na novo formulira. Je res tako logično, da povzetka Gospe Bovary tako Margaret Miller kot Jurij Šink ali pa Maja Kalan ne morejo napisati dosti drugače kot vsi trije v sedmih ostavkih, z uporabo istih besed, kakega advokata namesto odvetnika in preteklikom namesto sedanjika? Je, a samo v enem primeru: ko je osnovni cilj takšne produkcije zaslužek.

Komentarjev 4
  • korisnik_5299 20:10 03.marec 2013.

    Nekaj mi ne gre v glavo: nekdo prepiše cela poglavja tujega dela, navede vir, pa je vse v redu? Če vira ne navede, je pa plagiator? Zame nihče, ki prepiše tuje delo, ni pokazal svojega znanja! V šoli, ki sem ...prikaži več jo jaz obiskoval, so bili "plonkcegelci" prepovedani, ne glede ali sem ga napisal sam ali pa sem gledal sosedovega! Kakšna izobrazba neki je to?

  • KLOBO 19:12 03.marec 2013.

    Če gledamo povprečno izobrazbo v SLO, smo nekje med prvimi v EU, glede na dodano vrednost, ki naj bi jo ta elita dala od sebe, pa smo daleč na dnu, še malo pa nas bo še ALB. prešišala, zato so ...prikaži več naše fakultete postale le podaljšana roka Zavoda za zaposlovanje, saj večina meni tako, službe itak ne bom dobil, grem pa študirat. V Sloveniji, je priznanih le nekaj naravoslovnih fakultet, vse ostalo je pa ološ na kubik.

  • dragec 08:09 01.marec 2013.

    To vse je odraz stanja v visokem šolstvu. Univerze v SLO so najslabše v svetu