Multiformni glioblastom hitro napade zdrave možgane in povzroči tumorje. Znanstveniki do zdaj niso mogli odkriti, zakaj je ta oblika tako agresivna. Zadnja raziskava Univerze v Kolumbiji pa je izpostavila dva gena, ki dajeta upanje, da bodo lahko našli zdravilo za raka. Ta dva gena (C/EPB in Stat3) sta aktivna v 60 odstotkih primerov.
Očitno gena delujeta skupaj in vzbudita delovanje drugih genov, zaradi katerih možganske celice postanejo rakave. Pacienti, pri katerih je bila ugotovljena prisotnost obeh genov, so umrli v roku 140 dni od diagnoze. Tisti, pri katerih gena nista bila prisotna, so živeli dlje.
Vodilni raziskovalec Antonio Iavarone je gena opisal tako: "Ko se aktivirata, delujeta skupaj. Tako tudi vzbudita na stotine ostalih genov, ki transformirajo možganske celice. Naša ugotovitev pomeni naslednje: če bi gena lahko zatrli z uporabi več vrst zdravil, bi to lahko predstavljajo uspešno terapijo za rakave bolnike."
Identifikacije teh genov je bila zanj presenečenje, saj jih prej niso povezovali z rakom na možganih. "S terapevtskega vidika to pomeni, da ne bomo več zapravljali časa z razvojem zdravil proti 'manjšim igralcem'- zdaj lahko napademo 'največje igralce'."
18
ogledov
Odkrili krivca za raka na možganih
Znanstveniki so odkrili gena, ki naj bi bila odgovorna za najbolj agresivno obliko raka na možganih.