Ob 4.750 opravljenih PCR testih je bilo v torek potrjenih 929 novih okužb z virusom sars-cov-2. To pomeni, da je bil delež pozitivnih testov 19,6 odstoten.
Opravljenih je bilo tudi 24.855 hitrih testov, a podatka o tem, koliko je bilo pozitivnih, ni.
Število aktivnih primerov še naprej ostaja pod 10 tisoč, natančneje 9.688.
V primerjavi s prejšnjim prazničnim torkom, ko je bilo potrjenih le 403 novih primerov okužb, je bilo včeraj ob 136 odstotkov več opravljenih PCR testih potrjenih za 130 odstotkov več okužb. V bolnišnicah se zdravi 560 covidnih bolnikov, od tega 140 na oddelkih za intenzivno nego.
Glede na vladni semafor sproščanja ukrepov se na državni ravni nahajamo v oranžni fazi, kar pomeni, da je tako sedemdnevno povprečje okužb kot število hospitaliziranih nižje od 1000. Da bi prešli v rumeno fazo, bi morali imeti v bolnišnicah manj kot 500 hospitaliziranih covidnih bolnikov, sedemdnevno povprečje okužb pa bi moralo biti nižje od 600.
Novega sproščanja ni pričakovati
Glede na to, da epidemija stagnira oz. le rahlo upada na seji vlade, ki bo predvidoma kot vsako sredo popoldan na Brdu pri Kranju, ni pričakovati novega sproščanja ukrepov. Nekoliko bolj spodbuden je podatek, da po številu aktivnih okužb že nekaj dni vztrajamo pri številki, ki je nižja od deset tisoč.
Kakšna bo cepilna strategija v maju?
Vlada bo verjetno pretresala tudi nacionalno strategijo cepljenja proti covid-19, saj so v maju napovedane večje dobave cepiv. Vodja svetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ Bojana Beović je predlagala, da bi bilo zaradi večjih dobav smiselno razmisliti o cepljenju za vse, da bi povečali precepljenost v vseh starostnih skupinah. Hkrati je mnenja, da bi vzporedno aktivno klicali tiste, ki še niso bili cepljeni, a sodijo v rizične skupine.
IJS: Epidemija počasi upada
Inštitut Jožef Štefan, ki objavlja prognozo širjenja covid-19 v Sloveniji, v zadnji napovedi piše, da epidemija počasih upada. Reprodukcijsko število je ocenjeno na R=0,96, kar pomeni, da ena okužena oseba virus prenese na manj kot eno osebo, epidemija pa zato upada.
V drugem valu se je do zdaj okužila približno dobra tretjina prebivalstva, trenutno je delež kužnih približno en odstotek prebivalstva oz. približno vsak 100. prebivalec.
Ob enakem trendu razvoja epidemije bi lahko po napovedih IJS v rumeno fazo prešli sredi maja.
Pobarvanka IJS .....norčevanje iz ljudi .