Slovenija
741 ogledov

Ne mori ljubezen, temveč nasilen moški

Nasilje nad ženskami in zloraba otrok v Sloveniji še vedno ostajata velika probl Žurnal24 main
V Sloveniji je bilo letos pet umorov ali poskusov umora, kjer je bila žrtev ženska, napadalec pa njen intimni ali bivši partner. Jasna Podreka z ljubljanske filozofske fakultete vidi razlog za te pojave tudi v vse izrazitejših glasovih, ki odgovornost za nasilje prelagajo na žrtve. Ne mori ljubezen ali ljubosumje, temveč nasilen moški, poudarja.

Intimno partnerski umori oziroma femicidi so po navedbah Jasne Podreka najpogostejši razlog za nasilne smrti žensk pri nas.

Najhuje je bilo v letu 2020, ko so policisti v Sloveniji zabeležili pet ubojev ali poskusov uboja ter pet umorov ali poskusov umora žensk s strani partnerja. Takrat se je zgodil tudi trojni umor v Gerečji vasi, ko je moški pred očmi svojega otroka ubil nekdanjo partnerko in njena starša.

Zadnji primer letos je bil pred nekaj več kot tednom dni na Goričkem, kjer je moški ubil partnerko, s katero ima dva otroka. Nekaj dni prej pa je 22-letnik v mariborskem parku hudo poškodoval dekle, ki ga je zavračalo.

Letos so policisti po podatkih Generalne policijske uprave (GPU) obravnavali skupno devet primerov povzročitve hude telesne poškodbe, kjer je bila žrtev ženskega spola in storilec moški, ter 43 posilstev.

Posledice ostanejo za celo življenje 

"Če k tem številkam dodamo še tako imenovane kolateralne žrtve, kamor prištevamo osebe, ki so nemalokrat umorjene poleg partnerke, pa tudi otroke, ki ob takšni tragediji ne samo da ostanejo brez obeh staršev, ampak so zaznamovani za celotno življenje, vidimo, da so razsežnosti tega problema še veliko večje, kot se nam na prvi pogled zazdi," je za STA povedala Jasna Podreka.

Kot je opozorila, raziskave jasno kažejo, da v teh primerih ne gre za naključna kazniva dejanja, temveč da je tem umorom praviloma prednjačila zgodovina nasilja in groženj zoper partnerko.

Enoznačnega odgovora na vprašanje, kako se lahko takšni dogodki kljub dolgi tradiciji prizadevanj za preprečevanje nasilja nad ženskami v slovenskem prostoru, relativno dobri zakonodaji, razvejani mreži nevladnih organizacij in mehanizmom podpore v uradnih ustanovah še vedno dogajajo, po besedah Jasne Podreka ni mogoče podati.

25 odstotkov vprašanih meni, da ženske same izsilijo nasilje 

"Je pa del odgovora nedvomno mogoče iskati v dejstvu, da je toleranca do določenih oblik nasilja nad ženskami v družbi še vedno relativno visoka. Tako je na primer v raziskavi o nasilju med spoloma, ki jo je pred časom naročila Evropska komisija, več kot četrtina vprašanih dejala, da je spolni odnos brez privoljenja v določenih okoliščinah sprejemljiv. Prav tako je raziskava pokazala, da kar 25 odstotkov vprašanih v Sloveniji meni, da žrtev (ženska) zlasti v zasebni sferi večinoma sama izsili nasilje," je izpostavila.

"Prav tako smo priča dogajanju, ko v javnosti kljub po eni strani vse manjši toleranci do nasilja nad ženskami dobiva vse več prostora na družbenih omrežjih in tudi v medijih vzporedna struja glasnih (vplivnih) posameznikov in skupin, ki odgovornost za nasilje prelagajo na žrtve in močno minimalizirajo problem nasilja nad ženskami," je dodala.

Spomnila je, da smo bili v Sloveniji v preteklih letih priča številnim mnenjem v zvezi z aferami spolnega nasilja, ki mečejo dvom na izjave žrtev in problematizirajo njihovo verodostojnost. "Še več, povzročitelje razumejo kot žrtve, ki jim je treba stopiti v bran, ženske, ki spregovorijo o nasilju, kot 'predatorke', ki zaradi lastnih interesov napadajo moške, organizacije, ki ščitijo žrtve, pa kot vsesplošne sovražnice moškega spola. Takšne nereflektirane izjave, ki v javnosti dobivajo vse več prostora, močno oblikujejo javno mnenje, mečejo luč dvoma na izjave žrtev in zmanjšujejo resnost nasilja," je povedala profesorica z oddelka za sociologijo.

Najbolj zaskrbljujoče je po njenih besedah to, da takšna prepričanja v javnem mnenju pogosto vplivajo tudi na prepričanja ljudi, ki delujejo v institucijah, pristojnih za obravnavo in reševanje primerov nasilja. "To se kaže skozi dejstvo, da so ženske žrtve nasilja na institucijah velikokrat deležne sekundarne viktimizacije, ker se jim bodisi ne verjame ali se z njimi postopa na grob in neustrezen način. Vse to pa tudi žrtve nasilja odvrača od prijav in vztrajanja v postopkih," je pojasnila.

Pomembno je, kako o dogodku poročajo mediji

V medijih je pogosto stereotipno poročanje, kjer tovrstna kazniva dejanja predstavljajo kot posledico ljubosumja, pretiranih čustev ali neuslišane ljubezni, povzročitelje pa kot običajne posameznike, ki pred tem niso bili problematični.

"Prihaja do relativizacije dogajanja in skozi takšna sporočila v javnost prihaja občutek, da je žrtev tudi sama prispevala k svojemu umoru, ker ga je na nek način sprovocirala, ter da takšno dejanje lahko naredi čisto vsak običajen moški. To seveda ne drži, raziskave so na tem področju jasne," je poudarila Podreka.

Slovenija sicer po njenih ocenah sodi med države, ki imajo zelo dober institucionalni model in zakonodajo na področju zaščite žrtve. "Moramo pa bistveno več narediti na področju ozaveščanja in senzibilizacije družbe skozi sistematična izobraževanja o vprašanjih, kot so zdravi in nezdravi odnosi, kje je meja med nasiljem in konfliktom, razumevanje in prepoznavanje nasilja itd.," je povedala.

"Eden ključnih mejnikov, ki ga moramo v tem smislu doseči, je, da spodbudimo žrtve k prijavam, saj je to najboljše za njihovo zaščito. Vedeti moramo, da se dve tretjini femicidov zgodi tam, kjer povzročitelj ni bil prijavljen in predhodno obravnavan," je navedla Podreka.

Potrebujemo kadrovske okrepitve 

Potrebne so tudi kadrovske okrepitve v strokovnih službah, zlasti na področju centrov za socialno delo in policije. "V Sloveniji je vprašljiv tudi model dela s povzročitelji nasilja, saj razen nekaj sicer dobrih programov, ki jih izvajajo v glavnem nevladne organizacije in so zanje praviloma prostovoljni, drugega nimamo," je dodala.

Višina zagrožene kazni po ocenah Podreke ni ključna za zaščito žrtev ali zmanjševanje nasilja. "Bolj pomembno je, kako postopamo do povzročiteljev, kakšna sporočila jim dajemo ob prijavah in kako jih v postopkih obravnavamo," je dejala.

Nasilje v družini ni samo prekšek

Kot neustrezno zakonsko ureditev izpostavlja obravnavo nasilja v družini kot prekršek, torej v okviru zakona o varstvu javnega reda in miru, za katerega je predvidena denarna kazen. "Velikokrat ni jasno, kdaj se nasilje v družini obravnava kot prekršek in kdaj kot kaznivo dejanje. Denarna kazen za tovrstno obliko nasilja nikakor ni primerna, saj povzročitelj ostane v neposredni bližini žrtve in nemalokrat takšna denarna kazen bodisi obremeni družinski proračun bodisi povzročitelj z grožnjami zahteva, da jo poravna žrtev," je opozorila.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.