"Trenutno lahko načrtujemo zdravljenje v tujini, če so pri nas izčrpane možnosti, kar pomeni, da ni izvajalcev v Sloveniji, in ob predolgih čakalnih dobah. Nova možnost bo tudi na podlagi evropske direktive: če izvajalec v Sloveniji je, vendar se oseba sama odloči, da gre to zdravstveno storitev opravit v drugo državo članico Evropske unije (EU),” razlaga Klemen Ganziti z Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).
Zdravnika iščemo sami
“Z napotnico za pregled pri specialistu boste lahko odšli na primer v Avstrijo in tam opravili ta pregled,” pravi Ganziti. “Zavarovana oseba bo morala sama vzpostaviti stik z izvajalcem v tujini, se dogovoriti za termin, si plačati pot in poravnati strošek obravnave, po vrnitvi v Slovenijo pa z medicinsko dokumentacijo in računom zahtevati povračilo stroškov. Zavod bo v upravnem postopku odločil, ali je zavarovanec upravičen do povrnitve, in povrnil strošek v višini cene te storitve v Sloveniji,” še razlaga. Če bo poseg v tujini dražji kot pri nas, bo zavarovanec razliko kril sam. Stroški poti in bivanja v tujini pa bodo še vedno v celoti povrnjeni iz zdravstvene blagajne, če se bo oseba zdravila v tujini, ker pri nas ni možnosti za tako zdravljenje ali so čakalne doge predolge.
Omejitve pri dražjih storitvah
Za zdravljenje v bolnišnici, ki vključuje prenočitev, in za preglede z visokotehnološko ali drago medicinsko opremo bo potrebna predhodna odobritev ZZZS. Za katere storitve natančno bo šlo, naj bi bilo znano v enem mesecu, določilo pa jih bo ministrstvo za zdravje. To bo imelo možnost, da ob večjem odhodu pacientov v tujino uvede dodatne omejitve. Natančne podatke o cenah storitev in povračilu stroškov bodo zavarovanci dobili na informacijski točki, ki jo bo vzpostavil ZZZS. “Za slovensko zavarovano osebo to pomeni, da bo pri nas dobila informacijo o tuji kontaktni točki ter prek te tudi podatke o ceni storitve, izvajalcu, njegovih uradnih urah in kontaktu,” poudarja Ganziti.
Za kritje razlike, ki jo pri določeni zdravstveni storitvi krije dodatno zdravstveno zavarovanje, se mora zavarovanec potruditi sam in povrnitev tega dela stroška zahtevati od svoje zavarovalnice, s katero ima sklenjeno dopolnilno zavarovanje.
zanimljivo pa je da je pol državljanov brez zob ali z slabimi nekvalitenimi nadomestki. Učinek zobozdravstva je zastrašojoč...in država popušča nedelojoči veji zdravstva. Raje vse odpustiti in dati ta denar avstriskemu zobozdravstvu in za pet let bomo se vsi lepo smejali...