"Menimo, da to ni humano in da je po svoje potuha tudi sami geodetski upravi, ki se je lotila tako velikega projekta, očitno brez potrebnih predpriprav in upoštevanja strukture prebivalstva," je v sporočilu za javnost zapisal predsednik ZIFS Borut S. Pogačnik.
Ob tem še opozarjajo, da elektronsko sporočanje podatkov za marsikoga ne pride v poštev, saj več kot polovica prebivalcev nima računalnika, prav tako je okoli deset odstotkov populacije invalidne.
"Predlagamo, da se v Gursu potrudijo in odprejo tudi kuverte, kjer so, morda s težavo, napisani popravki in v preprostem jeziku opisane zagate ljudi. Verjetno še ni prišel Duh časa, ki bo odpihnil ročno pisanje in ga povsem nadomestil z elektronskim," je še zapisal Pogačnik.
Gurs: Upoštevamo pripombe po pošti
Iz Geodetske uprave RS (GURS) so sporočili, da lahko vsi lastniku nepremičnin spremembe podatkov in pripombe na modele vrednotenja nepremičnin posredujejo prek obrazcev, priloženih brošuri, ali prek spletne aplikacije.
"Geodetska uprava bo upoštevala vse spremembe podatkov in pripombe na modele vrednotenja nepremičnin, tudi takšne, ki bodo posredovane po pošti," so zatrdili v Gursu.
Če želijo invalidi spremeniti podatke, kot je na primer urejanje lastništva, ki še ni evidentirano v zemljiški knjigi, zamenjane ali nepravilno uporabljene identifikacijske oznake, nepravilne povezave parcel in stavb, kjer je sicer nujen osebni obisk lastnika na geodetski pisarni, pa na Gursu invalidom predlagajo, naj položaj podrobno opišejo in za morebitne dodatne informacije dodajo še kontaktno telefonsko številko, kamor jih bodo lahko poklicali.
"Naj dodamo še, da lahko podatke o lastništvu nepremičnin, za katere je potreben obisk geodetske pisarne, uredi tudi druga oseba, ki ji tak lastnik zaupa in ji izroči prejeto obvestilo in napotke, kako je treba podatke urediti," so še zapisali na Gursu.