Generalna državna tožilka Barbara Brezigar je povedala, da ne more komentirati, ali je že podpisala sporazum, ki bi finskim tožilcem omogočil prihod v Slovenijo in preverjanje zakonitosti prodaje oklepnikov Patria, saj jo zaprta narava predkazenskega postopka zavezuje k molčečnosti. Dodala je, da je meddržavno sodelovanje tožilcev potrebno podpisati sporazum o ustanovitvi skupne preiskovalne komisije, ki ga po predhodnem mnenju generalnega direktorja policije podpiše generalni državni tožilec.
Na področju preganjanja korupcije je v letu 2007 prevladovalo obravnavanje zadev t.i. male korupcija oz. blažjih oblik korupcije. Mirko Vrtačnik, namestnik generalne državne tožilke |
|
V nadaljevanju je Brezigarjeva opomnila na težavne okoliščine, v katerih delujejo slovenski tožilci pri pregonu tako imenovanega kriminala belih ovratnikov. "Pojmi kot je nacionalni interes, v javnosti ustvarjajo vtis o nepotrebnosti kazenske preiskave", je opozorila Brezigarjeva in pripomnila: "Svoje naredijo mediji, ki že vnaprej razglašajo, da določene zadeve ne bodo uspele". Izogniti se ni mogla niti komentiranju ta trenutek najbolj vročih afer, to sta Istrabenz in Pivovarna Laško: "Glede Istrabenza ne vem ničesar, pri pivovarni pa vem le za eno ovadbo, ki je na ljubljanskem tožilstvu".
Brezigarjeva se je dotaknila še nekaterih statističnih podatkov o delu tožilcev v letu 2007. Lani so tožilci obravnavali približno enako število ovadenih oseb kot v prejšnjih letih. V preteklem letu je bilo rešenih 78 odstotkov vseh prejetih zadev, 39 odstotkov prejetih zadev pa je bilo zavrženih, je dejala generalna državna tožilka. Dodala je, da je pri 79 odstotkih obtožb prišlo do obsodilne sodbe, pri čemer je bilo 74 odstotkov vseh obsodb pogojnih, kar je po njenem mnenju preveč. "Le 14 odstotkov obsodb je bilo zapornih," je zatrdila.