Slovenija
16 ogledov

Na njihovih plečih ne bodo reševali krize

civilna iniciativa apače Facebook/Civilna Iniciativa Apače
Več kot 3000 slovenskih delavcev, ki se dnevno vozijo na delo v tujino, se je danes v organizaciji Civilne iniciative Apače udeležilo protestnega shoda na starem mejnem prehod v Šentilju, s katerim so opozorili na po njihovem mnenju neurejen davčni položaj delavcev emigrantov.

Kot so v en glas zatrdili, na njihovih plečih ne bodo reševali krize.

S številnimi transparenti in glasnim negodovanjem so svoje nezadovoljstvo usmerili predvsem v premierja Mira Cerarja in finančnega ministra Dušana Mramorja, slišali so se vzkliki "Lopovi, lopovi", organizatorji pa so protestnike pozvali k mirnemu izražanju nezadovoljstva. Kot so ob tem poudarili, so se zbrali v protest proti nenasitni državi in njeni diskriminatorni politiki zoper delovne emigrante.

"Ali Cerarja zapušča spomin?"

Predstavnik delavcev emigrantov iz Koroške Jože Zver se je pri tem navezal na Cerarjev nedavni govor ob prazniku dneva samostojnosti enotnosti, ki je med drugim dejal, da je "optimizmu potrebno pustiti več prostora, državo pa si moramo ponovno zaslužiti, tako da se upremo lastnim slabostim, med katerimi so največ škode povzročili pohlep, ignoranca in nespoštovanje".

"Zdaj pa sprašujemo širšo slovensko javnost, ali ga morda zapušča spomin ali pa je vmes navadno sprenevedanje in hinavščina. Govori namreč eno in dela drugo. Kako naj bomo optimistični, če nam s svojim pohlepom po naših prigaranih zaslužkih jemlje krvavo in z žulji prislužen kruh? Povzroča nam skrbi, vnaša nemir v naše družine in ignorira več tisoč delovnih migrantov skupaj z našimi družinami," je dejal Zver.

Ob tem je dodal, da ima Cerar pri tem zvestega oprodo, finančnega ministra Mramorja, ki mu je v oporo in pomoč ter je samovoljno in enostransko prekinil vse pogovore in pogajanja, čeprav so jim na ministrstvu pred tem zagotavljali drugače.

Upanje je bilo zaman

Prvi mož apaške civilne iniciative Dušan Cvetko je povedal, da tudi tokrat na shodu, kot že mnogokrat pred tem, niso pričakovali nobenega predstavnika vlade. So jim pa s protestom v Šentilju pokazali, koliko jih je in v kakšnem položaju se nahajajo delavci emigranti po ukinitvi posebne davčne olajšave, kar sami vidijo kot dvojno obdavčevanje. Doplačila bodo namreč znašala od 500 pa vse do nekaj tisoč evrov na letni ravni, to pa povzroča tudi izseljevanje celih družin.

"Vse do danes smo upali, da se bo kdo iz vladne strani le oglasil in nas povabil na pogovor, čeprav je zadeva stara že polnih devet let. Do zdaj so vse vlade, z izjemo aktualne, ugotovile, kaj je problem in zakaj prihaja do tako visokih obdavčitev. Vedno doslej smo našli neko rešitev," je dejal Cvetko, ki je prepričan, da današnja množična udeležba mora nekaj pomeniti.

S pritiski na vlado nameravajo nadaljevati tudi v prihodnje, med drugim bo s pomočjo evropskega poslanca Milana Zvera vprašanje sproženo v evropskem parlamentu. Z davčnimi strokovnjaki, ki delajo za civilno iniciativo prav tako preučujejo, kako bi ponovno vložili zakon o dohodnini v presojo ustavnemu sodišču, možna pot pa je tudi tožba na evropskem sodišču. Nadaljevali bodo tudi s protesti, še vedno pa upajo tudi na razum predstavnikov vlade.

Komentarjev 7
  • Žurnalček 07:45 29.december 2014.

    Če se po zakonodaji prometni davek plačuje v svoji državi , potem bi bilo razumljivo , da Avstrija po svoji zakonodaji tem delavcem odmeri dohodnino , znesek pa nakaže našem slovenskemu MF. Tako kot delajo vsa podjetja , ki presežejo ...prikaži večo 50.000 € prometa z katerokoli tujo državo , odnosno njenimi državljani.

  • Johan Spohan 19:20 27.december 2014.

    Bumbar nepismeni, vzemi v roke slovenski pravopis.

  • Avatar čavez
    čavez 19:12 27.december 2014.

    Dragi Slovenci edina rešitev da se rešite lopovske klike ki nas krade polnih 24 let je da zapustite za vedno to lopovsko državo in si ustvarite dom kjerkoli na tem svetu le Slovenijo izpustite.