Muslimanski sveti mesec ramadan zaznamuje post, ki je ena od islamskih praktičnih dolžnosti. Verniki se od sončnega vzhoda do zahoda odrekajo vsem dobrinam, prav tako pa se v času ramadana posvečajo molitvi. Po besedah Nevzeta Porića iz Islamske skupnosti v Sloveniji ljudje iz posta izhajajo kot močnejši verniki in močnejše osebe.
Družinski praznik
Tridnevni bajram, ki sledi postu, pa je priložnost, da verniki svoje veselje in srečo delijo z družino, sorodniki, prijatelji in sosedi. Bajram je po Porićevih besedah predvsem družinski praznik, zanj pa je značilno tudi obdarovanje najbližjih.
V Sloveniji do 90 tisoč muslimanov
V omenjeni islamski skupnosti, v kateri število muslimanov pri nas ocenjujejo na med 80.000 in 90.000, so danes bajramske svečanosti organizirali v 18 krajih v Sloveniji. Osrednja svečanost je bila v Ljubljani na Kodeljevem z začetkom ob 5.15 zjutraj, kjer so pričakovali med 3000 in 5000 ljudi. Bajramsko molitev z začetkom ob 6.30 je vodil mufti Nedžad Grabus.
Različno po svetu
Muslimanski sveti mesec ramadan se je za večino vernikov začel 8. julija po sončnem zahodu, s postom pa so končali po sredinem sončnem zahodu. Začetek in konec ramadana izračunavajo glede na položaj Lune, zaradi različnih metodologij pa se izračun na nekaterih območjih sveta razlikuje.