Na dogajanje v Sloveniji v zvezi z zavlačevanjem pri soglasju o vstopu Hrvaške v Nato se je odzval hrvaški predsednik Stjepan Mesić. V televizijskem nagovoru je poudaril, da sta brez vsakršne hrvaške krivde na kocko postavljena temeljna cilja Hrvaške.
Kot je dejal v nagovoru, je politična elita v Sloveniji očitno ocenila, da lahko željo Hrvaške po članstvu v EU in Natu zlorabi za izsiljevanje pri uveljavljanju svojih interesov. Mesić je zatrdil, da bo Hrvaška še naprej vztrajala pri reševanju spornih vprašanj pred mednarodno sodno instanco, glede dostopa do odprtega morja pa pravi, da to ni predmet spora, saj je vprašanje že rešeno v konvencijah ZN o pomorskem pravu.
PREBERITE ŠE: Od jutri zbiranje podpisov
Premier Ivo Sanader je ocenil, da slovenski parlament zgolj priliva olje na ogenj z "neresnično" izjavo, da je Slovenija imela dostop do odprtega morja. Sanader, ki se mudi na uradnem obisku v Franciji, je po srečanju s svojim francoskim kolegom Francoisom Fillonom spomnil, da se je na izjavo slovenskega parlamenta v sredo zvečer odzvalo hrvaško zunanje ministrstvo.
Dvostranska vprašanja naj ne bi bila ovira katerikoli državi na njeni poti v Unijo. Ivo Sanader
|
|
Slovenija dela težave
"Tisto, kar ni dobro, je, da Slovenija ne glede na dejstvo, da je parlament ratificiral
protokol, dela dodatne težave glede članstva Hrvaške v Natu, v bistvu pa sama sebi ustvarja
probleme. Ni dobro, da je Nato odvisen od nekakšnih politikantskih iger, ki so preprosto
nesmiselne," je dejal Sanader. Izrazil je tudi pričakovanje, da bo Hrvaška na vrhu Nata v
Strasbourgu in Kehlu 3. in 4. aprila polnopravna članica.
Sanader je napovedal, da naj bi se prihodnji teden srečal s slovenskim premierjem
Borutom Pahorjem. Dodal je, da se je Fillon zanimal za vse podrobnosti mejnega
spora med Zagrebom in Ljubljano.
"Pričakujem, da se bodo pogajanja z EU kmalu nadaljevala, dvostranska vprašanja naj ne bi bila
ovira katerikoli državi na njeni poti v Unijo," je ponovil Sanader. Poudaril je, da je
zadovoljen z današnjimi pogovori s svojim gostiteljem, saj Francija izraža polno podporo Hrvaški,
da bo postala 28. članica EU. Sanader so bo srečal s francoskim predsednikom
Nicolasom Sarkozyjem v ponedeljek.
Sabor bo odgovoril
Hrvaški sabor naj bi v petek sprejel posebno izjavo, s katero naj bi se odzval na sredin
sklep slovenskega parlamenta o zaščiti nacionalnih interesov pri vključevanju Hrvaške v Nato.
Poslanske skupine so se danes že uskladile o vsebini izjave, v kateri naj bi slovenski sklep
označili za nesprejemljivega in zavrnili poskus prejudiciranja meje.
Ta sklep |
zavrača navedbe slovenske strani, da je Hrvaška tista, ki prejudicira mejo s Slovenijo. Hkrati pomeni kršitev državne meje z dne 25. junija 1991, kakor tudi temeljnih dokumentov obeh držav, sprejetih na dan osamosvojitve, in brionske izjave o izogibanju incidentov, na katero se sklicuje. |
Slovenija si, kot je znano, prizadeva za reševanje mejnega vprašanja s Hrvaško z mediacijo (po politični poti), medtem ko želi Hrvaška mejni spor rešiti po izključno pravni poti pred Meddržavnim sodiščem v Haagu. Vendar je hrvaško ministrstvo za zunanje zadeve in evropske integracije (MVPI) na svoji spletni strani zapisalo: "Navedbe, ki jih je v sklepu sprejel slovenski državni zbor, zavračamo, saj so neresnične, pravno neutemeljene in brez vsakršnega mednarodnopravnega učinka. Tako predstavljena stališča slovenskega parlamenta ne puščajo prostora za reševanje hrvaško-slovenskega mejnega spora s konstruktivnim dialogom in tem bolj potrjujejo upravičeno stališče Republike Hrvaške, da se to vprašanje reši pred sodiščem v Haagu, kot sta se to dogovorila premierja obeh vlad avgusta 2007 na Bledu," so zapisali.
Da se Hrvaška v primeru, če Slovenija ne bi ratificirala protokola o vstopu Hrvaške v Nato, ne bi bila več pripravljena pogovarjati o mediaciji, je včeraj po seji odbora DZ za zunanjo politiko povedal tudi slovenski zunanji minister Samuel Žbogar, ki je potrdil, da se je konec prejšnjega tedna sestal s hrvaškim kolegom Gordanom Jandrokovićem.