Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki ga vodi Ksenija Klampfer, je v letu 2019 sprejelo več socialno-ekonomskih ukrepov, ki so in bodo še naprej pomembno vplivali na socialni položaj posameznikov in posameznic. Med pomembnejšimi je višja minimalna plača, ki se bo v letu 2020 še povečala, predvsem pa bodo iz nje izvzeti dodatki. V letu 2019 so se sprostili še zadnji varčevalni ukrepi na področju družinskih prejemkov, ki so bili uvedeni z leta 2012 sprejetim zloglasnim Zakonom za uravnoteženje javnih financ (Zujf), zvišala se je socialna denarna pomoč, minimalni znesek denarnega nadomestila za brezposelnost in regres.
Višja porodniška šele v letu 2021
In kaj se pripravlja za naprej? „Ministrstvo je pripravilo spremembe zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki se nanašajo na očetovski in starševski dopust, na izboljšanje položaja družin, kjer je mati ob rojstvu nezaposlena oziroma ni bila zaposlena vseh 12 mesecev pred uveljavljanjem materinskega nadomestila, na izboljšanje položaja študentskih družin ter izboljšanje položaja družin z otroki, ki potrebujejo posebno nego in varstvo,“ na vprašanje odgovarjajo pri ministrstvu. „Novela tudi odpravlja neskladnost slovenske zakonodaje z evropsko direktivo.“
Z spremembami se za 150 evrov zvišuje najnižje materinsko, očetovsko in starševsko nadomestilo na 402 evra, kar je tudi višina socialne pomoči. Najnižje izplačilo materinskega, očetovskega in starševskega nadomestila se bo iz sedanjih 252 evrov dvignilo na višino osnovnega zneska minimalnega dohodka, ki je trenutno 402 evra. Na isti znesek se dviguje tudi starševski dodatek, ki pripada staršem, kadar niso upravičeni do materinskega, očetovskega oz. starševskega nadomestila, ker niso zavarovani za starševsko varstvo. Dvig bo veljal za starše otrok, rojene po 1. januarju 2021.
Višja denarna socialna pomoč
V letu 2019 se je zvišala denarna socialna pomoč. „Z ohranitvijo osnovnega zneska minimalnega dohodka smo vsem upravičencem od 1. januarja ohranili za 30 odstotkov višjo denarno socialno pomoč, kot je bila v maju 2018,“ pojasnjujejo pri ministrstvu. „S sprejetjem novele zakona o socialno varstvenih prejemkih, ki je ohranil osnovni znesek minimalnega dohodka v višini 392,75 (po valorizaciji danes znaša 420,18 evra, brez česar bi 3.3.599 prejemnikov izgubilo denarno socialno pomoč, 52.486 pa bi se denarna socialna pomoč znižala.“
Precej višje nadomestilo za brezposelnost
Novela o urejanju trga dela je bistveno zvišala minimalni znesek denarnega nadomestila iz 350 na približno 530 evrov bruto. S tem se je višina nadomestila izenačila z osnovnim zneskom minimalnega dohodka, ki znaša danes 402 evra neto. Zvišala se je tudi minimalna zavarovalna doba za priznanje pravic do denarnega nadomestila.
A ostrejše bodo tudi kazni – po novem namreč brezposelnih oseb, ki bodo odklonile primerno ali ustrezno zaposlitev oz. vključitev v program aktivne politike zaposlovanja zavod ne bo več vodil v evidenci brezposelnih oseb. Za državljane tretjih držav se je uvedel dodatni pogoj, in sicer znanje slovenskega jezika na ravni A1.
Odpravljeni varčevalni ukrepi
V letu 2019 so se sprostili še zadnji varčevalni ukrepi na področju družinskih prejemkov, ki so bili uvedeni z leta 2012 sprejetim zloglasnim Zakonom za uravnoteženje javnih financ (Zujf).
1) Materinsko nadomestilo je spet neomejeno, starševsko nadomestilo pa je omejeno na 2,5-kratnik povprečne plače (pred tem je bilo omejeno na dvakratnik povprečne plače). Očetovsko in starševsko nadomestilo namesto 90 spet znašata sto odstotkov osnove.
2) Dodatek za veliko družino so v letu 2019 spet prejele vse velike družine, ne glede na dohodkovni položaj. „V aprilu ga je tako prejelo 26.566 družin, izplačanih pa je bilo okoli 11 milijonov evrov (10.913.575 evrov),“ razlagajo pri ministrstvu. „Dodatek je zaradi varčevalnih ukrepov prejelo okoli 4000 družin več kot v preteklih letih.“
3) Do državne štipendije so ponovno upravičeni dijaki in študenti iz družin z dohodki pod 659,30 evrov neto povprečno na družinskega člana, zaradi česar je v letu 2019 štipendijo dobilo dodatnih 8.500 dijakov in študentov.
Preostali ukrepi Zujfa so bili odpravljeni pred letom 2019, o čemer pišemo v prispevku Kdo se lahko veseli bolj polne denarnice in kdo ne?
Na področju družinske politike so bile v letu 2019 sprejete spremembe zakona o izvajanju rejniške dejavnosti, ki je plačilo dela zvišala z 123,51 evrov na 132,50 evrov.
S 1. avgustom (od julija dalje) so se vsi socialni transferji posameznikom in gospodinjstvom uskladili za 2,4 odstotka.
Višja minimalna plača in izvzem dodatkov
Z zakonom o minimalni plači se je januarja 2019 za 4,5 odstotka zvišala minimalna plača. Ponovno se bo zvišala januarja 2020, ko bo znašala približno 700 evrov neto (940 evrov bruto). Poleg tega bodo iz minimalne plače izvzeti vsi dodatki (za delovno dobo, delovno in poslovno uspešnost ter za težje razmere dela).
Od 1. januarja 2021 pa se bo za izračun minimalne plače uporabljala nova formula. Najnižji prejemek za polni delovni čas bo moral za 20 odstotkov presegati izračunane minimalne življenjske stroške.
Višji regres za letni dopust
S spremembo zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ter zakona o dohodnini se je zvišala višina regresa za letni dopust z dosedanjih 70 na sto odstotkov povprečne plače.
Potrjene so bile spremembe pokojninskega zakona, ki vključujejo zvišanje odmerne stopnje za moške in ženske na 63,5 odstotka in se dotikajo t. i. dvojnega statusa oz. Zagotavljanja sočasnega prejemanja dela pokojnine in opravljanja dela upokojencev. Zavarovanec, ki ostane v zaposlitvi po izpolnitvi pogojev za starostno upokojitev, poleg plače prejema tudi 40 odstotkov pokojnine, po preteku treh let pa 20 odstotkov. Pokojnina se bo za vsakega otroka povišala za 1,36 odstotka, a največ za tri otroke. Pri tem je postavljen pogoj, da se upravičenka ali upravičenec ne upokoji predčasno.
V februarju se je izvedla redna uskladitev pokojnin in drugih prejemkov v višini 2,7 odstotka. „Uskladitev pokojnine je bila opravljena s poračunom za nazaj tudi za januar,“ pojasnjujejo pri ministrstvu. „Ta uskladitev se je opravila skladno s sistemskim zakonom, poleg pokojnin pa so se uskladili tudi dodatek za pomoč in postrežbo ter zneski invalidnin za telesno okvaro, ki se niso usklajevali že vrsto let. Prav tako se bodo pokojnine uskladile za 1,5 odstotka konec leta.“
Zmanjšanje zaostankov
Pri ministrstvu še poudarjajo, da so tako na ministrstvu kot CSD-jih letos izvedli številne ukrepe, da bi upravičenci do socialnih transfejev hitreje prišli do svoje pravice. „V letu dni nam je skupaj s centri za socialno delo uspelo doseči, da se o pravicah odloča v zakonitem roku,“ se pohvalijo na ministrstvu. „Tudi na ministrstvu, kot drugo stopenjskem organu smo zaostanke skoraj odpravili. Januarja 2018 smo imeli 5.721 nerešenih pritožb, 1. decembra letos jih je bilo še 312.“
https://Badoo.red - spletna stran za zmenke za odrasle, ki želijo najti partnerja za seks
https://Badoo.red - spletna stran za zmenke za odrasle, ki želijo najti partnerja za seks
https://Badoo.red - spletna stran za zmenke za odrasle, ki želijo najti partnerja za seks