Izstrelitev je uspela šele v drugem poskusu, saj se je prvi poskus v začetku tedna izjalovil, Akatsuki pa se bo na Veneri pridružila sondi Venus Express, ki jo je izstrelila ESA. Z raziskovanjem planeta znanstveniki upajo, da bodo lahko bolje razumeli, kako bi se lahko razvijalo globalno segrevanje na Zemlji.
"Čeprav domnevamo, da se je Venera razvila pod enakimi pogoji kot Zemlja, je povsem drug svet, z izredno visokimi temperaturami, ki so posledica učinka toplogrednih plinov in super vrteče atmosfere, ki jo zakrivajo gosti oblaki žveplene kisline," je razložil Takeši Imamura, ki sodeluje pri projektu Akatsuki.
Po Imamurovih besedah na Veneri piha veter, ki je 60-krat hitrejši od rotacije planeta (dan na Veneri traja 243 zemeljskih dni), piha pa na višini okoli 60 kilometrov nad površjem. Sonda bo raziskovala tudi ta skrivnosten pojav.
Zaradi goste atmosfere bo Akatsuki atmosfero opazovala z infrardečimi in ultravijoličnimi kamerami, s čimer bodo lahko oblake opazovali sloj za slojem, z infrardečo kamero pa bo možno opazovati tudi sestavo površja. S tem naj bi našli aktivne vulkane.