Slovenija
7373 ogledov

Janković z novimi pristojnosti napovedal oster boj zoper črne gradnje

Zoran Janković Saša Despot
V Mestni občini Ljubljana (Mol) bodo 3. januarja začeli izvajati nadzor nad oglaševalskimi objekti. Preverjali bodo, ali je objekt skladen s prostorskim načrtom, ima dovoljenja za oglaševanje na zemljiščih v lasti občine in ali ima soglasja za postavitev v varovalnem pasu občinske ceste, je danes pojasnila vodja mestnega inšpektorata Barbara Barle.

Na občini vse investitorje oziroma lastnike zemljišč z oglaševalskimi objekti pozivajo, naj "pripravijo vso dokumentacijo, vezano na postavitev objektov za oglaševanje, iz katere izhaja legalnost postavitve," je na redni novinarski konferenci ljubljanskega župana Zorana Jankovića pozvala vodja inšpektorata.

Janković je dodal, da bodo nelegalne objekte odstranili, stroške pa zaračunali investitorju ali lastniku zemljišča. Zato naj, če dokumentacije nimajo, "začnejo odstranjevati objekte, ker bo ceneje", je povedal.

V Ljubljani je postavljenih okoli 10.000 objektov za oglaševanje, kar je trikrat več, kot je dovoljeno v občinskem prostorskem načrtu. Janković pa ocenjuje, da jih bodo odstranili vsaj 7000. "Da imamo trikrat več objektov, kot je dovoljenih po planu, je nedopustno. Zato pravim, da bomo striktno vztrajali, da se bodo odstranili," je dejal.

Mestna občina pridobila pristojnosti

Vodja inšpektorata je povedala, da so se na mestni občini več let trudili za prenos pristojnosti na področju oglaševanja, da bi lahko preverjali legalnost objektov za oglaševanje. Julija je začela veljati uredba o razvrščanju objektov, ki določa, da so objekti za oglaševanje enostavni objekti, s čimer so pristojnost nad njimi dobile občinske inšpekcije.

Gre za velike oglasne objekte in tudi objekte za lastno oglaševanje, nadzor pa bodo izvajali na javnih in zasebnih površinah. V nadzor bodo zato aktivno vključevali lastnike nepremičnin, kjer so nameščeni objekti. Preverjali bodo tudi objekte, postavljene za lastne potrebe, ki se lahko oglašujejo le na zemljiščih, kjer se oglaševana dejavnost izvaja. Pomemben je tudi čas postavitve objekta, saj je objekt legalen, če je v skladu z predpisi, ki so veljali takrat.

Kazni so odvisne od različnih predpisov, po katerih so objekti postavljeni, segajo pa od 1000 do 10.000 evrov. Če investitorji ali lastniki zemljišča objekta ne bodo odstranili, bo v skladu z gradbeno zakonodajo na zemljišče vpisana zaznamba črne gradnje, ki onemogoča razpolaganje z zemljiščem, in izdana globa zaradi neizvršitve odločbe v višini 1500 evrov za pravno osebo in 500 evrov za odgovorno osebo ali lastnika zemljišča. Upoštevati je treba tudi stroške odstranitve, ki znašajo od 500 do 1000 evrov, je povedala Barle.

Komentarjev 9
  • sandi76 20:17 20.december 2022.

    Bo pa potrebno enih par jankovičev da se prekinejo črne gradnje. Cilj socializma je bil, da vsakdo pride do lastnega stanovanje. In se je pričelo. Slovenci so gradili na vse možne načine, prigrajevali, dograjevali , obzidavali, nadzidavali..... Način je prešel ...prikaži večšel v narodno folkloro, ki jo bo težko prekiniti.

  • villa 19:15 20.december 2022.

    Ja, Slovenci hoteli ste kapitalizem, zdaj ga imate. Sledi se zakon o obdavcitvi nepremicnin, tudi tega imajo ze zdavnaj po svetu, to bo zahtevala se Evropa, tako kot povsod. Res, kako enostavno katerakoli vlada samo objavi, tako zahteva EU, sicer ...prikaži več Sloveniji sledijo visoke kazni in potem lahko samo se nazdravljate vasemu kapitalizmu, ki ga tako zeleli.

  • villa 18:57 20.december 2022.

    Ze pred 30 leti, moj stric, ki zivel v Ameriki in to dozivel tam, ob osamosvojitvi Slovenije, napovedal, da bodo najprej unicili male trgovce in male obrtnike s storitvenimi dejavnostmi, nato gostince, sledijo hoteli in notri pripeljali multinacionalke, kupili medije, ...prikaži več zdaj sledijo oglasevalci, saj kot povedal ta zupan, imamo vse to zapisano v zakonih, prostor je s tem omejen in ni treba ugibati, s katerimi jumbo plakati nas bodo zdaj "posiljevali" po mestoh in vaseh.