Slovenija
20 ogledov

Istospolna razmerja po ptičje

Zaradi pomanjkanja samcev so se samice na Havajih živečega albatrosa začela "por Žurnal24 main
Samice na Havajih živeče vrste ptiča albatrosa se zaradi pomanjkanja samcev odločajo za istospolne zveze, ki so tudi zelo trdne.

Predstavniki albatrosov, družine morskih ptičev, so znani po trdnih monogamnih zvezah, seveda raznospolnih. Značilno za te vrste ptic je, da se med sabo parijo samo eni in isti samci in samice.

 

Albatrosi

So družina morskih ptic. Odlikujejo se po številnih presežkih. Predstavniki albatrosov dosežejo z razprtimi krili širino od 2 do 3,5 metrov. Tehtajo do 12 kilogramov, živijo več desetletij.

 Po sili razmer v istospolno zvezo
Ameriški ornitologi so med letoma 2004 in 2007 na otočju Havaji opazovali nadvse zanimivo in čedalje očitnejše odstopanje od te značilnosti albatrosov. "Samice na Havajih živečega laysanskega albatrosa (poimenovan po havajskem otoku Laysan, latinsko ime: Phoebastria immutabilis) se zaradi pomanjkanja samcev odločajo za življenje v istospolni zvezi," pišejo v britanski strokovni publikaciji Biology Letters ameriški ornitologi pod vodstvom Lindsay Young. "Zaradi intenzivnega priseljevanja samic od drugod se je na Havajih, kjer živi laysanski albatros, porušilo razmerje med spoloma. Kolonija albatrosov se je na to primerno odzvala in zarezala v za njih običajno socialno strukturo," še piše v poročilu.

Znanstveniki so namreč v zadnjih letih s krvnimi preiskavami ugotovili, da je 60 odstotkov tam živečih albatrosov ženskega spola, tretjina vseh partnerskih zvez pa je istospolnih, to je med samicami. Pri skoraj polovici teh istospolnih zvez so ornitologi zabeležili, da sta obe samici izlegli jajce, vendar v večini primerov pozneje eno zavrgli.

"Za istospolne zveze je značilna precejšnja kooperativnost obeh samic pri skrbi za mladiče," navaja poročilo. Odstotek preživetja mladičev, ki odraščajo v istospolnih zvezah, je po navedbah strokovnjakov skoraj tako visok kot odstotek preživetja tistih, ki imajo raznospolna starša. Izpostavljena je še dolgotrajnost samičjih zvez, saj naj bi večina od njih, ki so jih znanstveniki registrirali ob začetku svojega raziskovanja leta 2004, obstajala tudi štiri leta pozneje.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.