Kot so še sporočili z MZZ, se slovenska protestna nota nanaša tudi na poskuse ukrepanja proti slovenskim ribičem v zadnjih mesecih ter na širjenje hrvaškega školjčišča v Piranskem zalivu.
Slovenija v noti protestira proti poskusom izvajanja hrvaške jurisdikcije v Piranskem zalivu in slovenskem teritorialnem morju izven njega ter Hrvaško poziva, naj spoštuje stanje na dan 25. junij 1991 in se izogiba incidentom.
Gre za incidente v piranskem zalivu, ki so se dogajali lani, okoli 40 je bilo primerov ko so želeli Hrvati izvajati jurisdikcijo v našem morju, je povedal David Brozina z zunanjega ministrstva.
Odgovor na note iz Zagreba: Tehnične ovire le nadzor nad schengensko mejo
V odgovoru na dosedanje protestne note Hrvaške pa je slovenska stran znova zavrnila vse navedbe Zagreba in ponovila, da je namen postavljanja začasnih tehničnih ovir nadzor nad schengensko mejo ter preprečitev morebitnega vstopa beguncev in migrantov zunaj dogovorjenih vstopnih točk.
Poudarila je tudi, da ukrep ne prejudicira rešitve mejnega vprašanja.
Slovenija: Arbitražni sporazum velja, čeprav je Hrvaška od njega odstopila
Slovenija je tudi znova predlagala, naj se čim prej sestane Stalna mešana komisija po Sporazumu o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS) in poudarila, da lahko morebitna vodnogospodarska vprašanja obravnava tudi Stalna slovensko-hrvaška komisija po pogodbi med Slovenijo in Hrvaško o urejanju vodnogospodarskih razmerij.
Hrvaško veleposlanico je sprejel v.d. generalnega direktorja za zadeve EU David Brozina, ki je v pogovoru posebej poudaril, da o vprašanju meje med državama poteka arbitražni postopek po arbitražnem sporazumu, ki velja kljub hrvaški nameri o odstopu od sporazuma, so še sporočili z MZZ.
dezurni@zurnal24.si