Minister za zdravje Borut Miklavčič je znova zatrdil, da pogodba o nakupu cepiva ni bila podpisana nezakonito. Ponovil je, da se farmacevtska družba ni bila pripravljena pogajati ne o ceni ne o zaupnosti pogodbe. Dodal je, da morebitni oškodovanci s pogodbo ne bi bili nič prikrajšani.
"Apeliram na javni sektor, naj ne sklepa takšnih pogodb, ki že vnaprej preprečujejo razkrivanje," je na seji parlamentarnega odbora za zdravstvo opozorila informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar. S takšnimi pogodbami je namreč, kot pravi, oškodovana javnost.
Razkritje po posredovanju Pirc Musarjeve
Kot je znano, GlaxoSmithKline (GKS) ni hotel razriti vsebine pogodbe o nakupu cepiva proti novi gripi, ki jo je s podjetjem sklenilo ministrstvo za zdravje. Šele po posredovanju Pirc Musarjeve je del pogodbe prišel v javnost. Izkazalo se je da Slovenija krije vse stroške, celo sodne pred lastnimi sodišči, ki bi nastali z odškodninskimi tožbami državljanov zaradi stranskih učinkov cepiva. Poleg tega v pogodbi piše, da ministrstvo razbremenjuje GSK vsakršne odgovornosti.
Celo sam minister za zdravje je priznal, da čeprav je trd pogajalec, pri pogodbi z GSK ni imel te možnosti. Dosegel je le, da je Slovenija količino dobavljenega cepiva zmanjšala za 30 odstotkov.
Predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos pa je januarja za Žurnal24 povedal: "Ko bodo stvari nekoliko jasnejše in bolj konkretizirane, pričakujem tudi prijavo suma korupcije pri sklepanju pogodbe o nabavi cepiva."
Na zahtevo SDS se je zato sestal parlamentarni odbora za zdravstvo, ki naj bi med drugim sprejel sklep, naj GSK vzame nazaj vse nerabljeno cepivo.