Po napovedih Umarja obstaja velika verjetnost, da bo padec BDP v Sloveniji letos še večji od napovedi o štiriodstotnem krčenju gospodarstva. Ob koncu leta naj bi bilo brezposelnih že sto tisoč ljudi. Na Gospodarski zbornici ob tem danes poteka seminar na temo pridobivanja evropskega denarja za večjo zaposlenost. Predstavili bodo evropski socialni sklad, v katerem je, kot pravijo, "še kar nekaj denarja na voljo", ter evropski sklad za prilagoditev globalizacije, namenjen pomoči delavcem, ki so zaposlitev izgubili zaradi gospodarske krize.
V praksi naj bi denar prek ministrstva za delo in zavodov za zaposlovanje namenjali brezposelnim: jih prekvalificirali oziroma izšolali za druge, "bolj zaposljive" poklice, pomagali najti delo in podobno.
Tik pred upokojitvijo v šolo?
Regije, v katerih je težava nezaposlenosti največja, so Pomurje, kočevska regija in Bela krajina. Metliška županja Renata Brunskole pri tem pove, da je zavedanje države oziroma ministrstva za delo dovolj veliko, vprašanje pa je, ali so poti vedno prave: "Pri nas je velika brezposelnost ravno pri tekstilnih delavkah. Ko sem se pogovarjala z eno izmed teh, ki so delo izgubile tako rekoč tik pred upokojitvijo, mi je povedala, da je zanjo skoraj povsem nedoumljivo, da se pri teh letih vrne v šolske klopi in se prekvalificira v kak drug poklic." Pa še potem ni nujno, da bo zaposlitev dobila.
Slovenci predvsem zahtevajo od države
Glede samega pridobivanja evropskega denarja se stvari izboljšujejo, meni poslanka Cveta Zalokar Oražem. "Številke se višajo, črpanja je več," pravi, pri tem pa vendarle kritično doda, da so slovenski birokrati pogosto celo bolj togi kot evropski in da številni že na poti pridobivanja dokumentacije obupajo.
Konkretno glede pridobivanja denarja za brezposelne pa Zalokar Oražmova meni, da smo pogosto Slovenci sami premalo ustvarjalni. "Slovenci radi rečemo, kako silno delovni smo in pridni, vendar se je to v zadnjem času precej zmanjšalo. Danes številni predvsem zahtevajo od drugih, od države, naj poskrbi za njih," pravi poslanka Zaresa in razmišljanje sklene, da fama o zelo pridnih in delavnih Slovencih ugaša, da vse bolj čakamo samo na državo.