Mariborski župan Andrej Fištravec je zaradi nejasne finančne konstrukcije po navedbah spletnega Večera že pred dnevi ustavil nekatere aktivnosti pri izvajanju projekta, ker je finančna konstrukcija nejasna, pisarna EPM pa tako formalno več ne obstaja oziroma so vse njene aktivnosti do nadaljnjega zamrznjene, poroča spletni Večer.
Zalomilo pri denarju - namesto 1,25 milijona evrov je za projekt realno zagotovljenih le 300.000 evrov.
Premalo denarja za odhodke
Zamrznitev projekta so na mariborski občini potrdili tudi za STA. Kot so navedli, so ob prvem pregledovanju projekta EPM ugotovili, da je pri proračunski postavki prišlo do neskladja med načrtovanimi odhodki in prihodki. Evropska sredstva so bila prijavljena in načrtovana v višini 783.751 evra, iz proračuna pa izhaja, da je za odhodke ostalo samo 466.249 evrov.
Od tega je tretjina sredstev že obremenjenih za potrebe delovanja pisarne, skoraj tretjina bo porabljena za izvajanje rednih programov mladinskih organizacij v mestu, preostali del pa ne pokrije načrtovanih stroškov organizacij, ki so bile lani izbrane za sofinanciranje priprave novih programov v mladinskem sektorju za potrebe EPM, navajajo na občini.
Težave EPM so tako po mnenju novega občinskega vodstva posledica slabega načrtovanja projekta v lanskem letu, nepotrebne predimenzioniranosti pisarne EPM, njene izvzetosti iz pristojnega urada kot strokovne službe in podrejenosti neposredno podžupanji Astrid Bah ter napačne vloge pisarne v projektu.
"Namesto podpornega okolja organizacijam in akterjem, ki so vsebinsko osmislili EPM 2013, je pisarna želela biti samostojni producent in izvajalec vsebin," so svoje ugotovitve še pojasnili v občini, dodaja spletni Večer.
Kot so še zapisali v občini, je "želja novega vodstva, da se projekt EPM in znotraj njega začeto delo mladinskih organizacij uspešno pripeljeta do konca, vendar za zdaj sredstev v proračunu ni".
Zato so trenutno projekt zamrznili, a le zato, da ugotovijo realno finančno situacijo in prilagodijo možnosti izvedbe ter preverijo dosedanje delo in ustrezne pravne podlage, navajajo v mariborski občini. "Sredstva bomo skušali zagotoviti z rebalansom, pri tem pa ne smemo pozabiti, da je potrebno pristopati v skladu s finančnimi zmožnostmi v času krize in v razmerju do drugih prioritet mesta," so zapisali.
Ključna je zaščita akterjev v mladinskem polju, ki so prav z dolgoletnim odličnim delom omogočili, da je Maribor sploh postal EPM. Zato se želijo "maksimalno hitro odzvati in preprečiti, da bi prestolnično leto zaradi slabe priprave projekta kakorkoli škodovalo mladinskemu polju".
Pisarno EPM so zato vrnili v sestavo urada za kulturo in mladino in pod okrilje večletne višje svetovalke za mladino Martine Rauter. S projektom se prioritetno ukvarja tudi kabinet župana in njegova svetovalca, Gregor Kosi in Goran Rajić, še navajajo v občini.