Izvorne celice že nekaj časa sprožajo polemike v znanstveni skupnosti, saj jih je treba pridobivati iz mrtvih zarodkov, kar je bilo za mnoge sporno, piše Daily Telegraph. Velik preboj pa se je zgodil, ko je znanstvenikom uspelo reprogramirati kožne celice, tako da so dobile lastnosti pravih zarodnih celic.
Vendar zdaj najnovejše raziskave kažejo, da je bilo veselje nad odkritjem morda malce preuranjeno. Znanstveniki so namreč primerjali zmožnosti reprogramiranih kožnih celic in pravih izvornih celic, da se spremenijo v nerazvite živčne celice. Pri tem so ugotovili, da so se "neprave" izvorne celice v novo obliko razvile precej manj uspešno kot celice, vzete iz umrlih zarodkov.
Vodja raziskave Su Čun Žang z University of Wisconsin – Madison School of Medicine je rezultate pospremil z besedami, da je glavna razlika med omenjenima vrstama celic ta, da je razvoj embrionalnih izvornih celic možno predvideti. A obenem je poudaril, da je raziskava pokazala, da pridobivanje pluripotentnih celic iz kože še ni povsem optimalna ter da bo treba metodo še izpopolniti. "Videti je, da gre za tehnično oviro. Te pa je običajno možno premostiti," je poudaril Su Čun Žang.