Treba jim je pomagati, morajo pa tudi begunci sprejemati zakone države, v katero prihajajo, in spoštovati okolje, ki jih gosti, meni ljubljanski nadškof Stanislav Zore.
Zore je med drugim v pogovoru za Večer povedal, da je na begunce treba gledati s treh vidikov. Eden je konkretni človek pred tabo, ki mu moraš dati, kar potrebuje. Drugi je, da države s svojimi organi poskrbijo za vse potrebne varnostne ukrepe, tako za naše državljane kakor za ljudi, ki prek naše domovine želijo v Evropo. Tretji vidik, o katerem se premalo govori, premalo pritiska na odločujoče, pa je reševanje kriznih žarišč na Bližnjem vzhodu, je izpostavil nadškof.
"Ljudem, preizkušanim, kakor so ti, ki zdaj prihajajo, je težko. Hkrati pa je treba razumeti tudi naše ljudi v vaseh ob meji, tudi njim je težko. Ene in druge moramo razumeti in ostati kristjani," je dejal.
"Tukaj bodo zaživeli v vsem, kar nam bodo vsiljevali"
Murskosoboški škof Peter Štumpf pa je bil na temo begunske krize precej oster v pismu, objavljenem na spletni strani Slovenske škofovske konference. Kot je zapisal, Avstrija in Nemčija grozita, da bosta zaprli meje, Slovenija pa nič. Mencavost je po njegovem mnenju nelogična, "razen če nekdo ponuja slovenski državi ogromno denarja, samo da sprejema migrante, tudi če jih druge evropske države več ne bodo". Migranti se bodo na koncu ustavili pri nas, tukaj zaživeli v vsem, kar nam bodo vsiljevali, od verskih do povsem nam nesprejemljivih življenjskih navad, je zapisal Štumpf.
"Ne moremo soditi, kdo je vreden pomoči in kdo ni vreden. Če je človek enkrat pred mano in prosi, mu dam - ne kače, ampak kruha. Če pa to zavrača, ker je na tem kruhu križ, pa premislim, kako bom ravnal z drugimi, ki bodo še prišli. Temu se reče strategija ali načrt. Če ni strategije, je ni zaradi naivnosti ali pa zato, ker je kaos strategija nekoga, ki si od tega obeta zelo podle koristi. V takem kaosu pa tudi za karitativnost ne more biti več prostora", je še zapisal soboški škof.
dezurni@zurnal24.si
En je "rudeč iz murgelj", drugi pa črn iz Grosuplja
BUMBAR!!!!
En je nadškof en je pa škof. Ni ravno enakovredno.