Britanski psihologi so pregledovali raziskave zadnjih 30 let in v katere je bilo vključenih okoli 14 tisoč študentov ter prišli do ugotovitve, da so današnji študenti dokaj sebična generacija, piše Daily Telegraph. Sodeč po izsledkih raziskave so pripadniki „generacije jaz“ za 40 odstotkov bolj sebični, kot njihovi vrstniki v 80-tih letih minulega stoletja.
„Ugotovili smo, da gre za največji upad empatije po letu 2000,“ je dejala raziskovalka z univerze Michigan Sara Konrath. V primerjavi s študenti v 70-tih letih, se študenti dandanes precej manj strinjajo z izjavami kot so „Včasih poskušam bolje razumeti svoje prijatelje, tako da si predstavljam kako stvari izgledajo iz njihovega vidika.“ ter „Pogosto imam skrbeče občutke do tistih, ki so manj srečni kot jaz.“
„Ni presenetljivo, da rastoči poudarek na sebi, spremlja odgovarjajoče razvrednotenje ostalih,“ pojasnjuje Edward O'Brien, eden od študentov, ki je sodeloval pri raziskavi. Po mnenju raziskovalcev bi lahko te spremembe pripisali nasilju v medijih ter razmahu novih tehnologij, ki zmanjšujejo osebnostni stik.
Prav tako bi lahko porast družabnih medijev kot je Facebook, vplival na to, da ljudje na spletu preprosto „izklopijo“, ko se ne želijo odzvati na težave drugih, to pa bi se lahko preneslo tudi v resnično življenje. „Današnji študenti bi lahko bili do te mere zaposleni s skrbjo zase, da nimajo časa, da bi sočustvovali z drugimi,“ pravi O'Brien.