Slovenski bruto domači proizvod (BDP) bo letos večji za 1,9 odstotka, potem ko je lani upadel za 7,5 odstotka, napovedujejo v EBRD. V primerjavi z napovedjo banke oktobra lani je bila lanska rast BDP za 0,3 odstotne točke višja, letošnja napoved pa je za 0,7 odstotne točke nižja. Prihodnje leto bo rast po napovedih še malce višja in bo znašala 2,7 odstotka.
Londonska ustanova obenem ugotavlja, da bo v regiji okrevanje po krizi nekoliko bolj izrazito, kot je ocenjevala lani jeseni, čeprav bodo gospodarske razmere po različnih državah še vedno zelo različne. Celotna regija (članice EU in kandidatke iz srednje Evrope in Baltika, države jugovzhodne Evrope, vzhodnoevropske in kavkaške države z Rusijo, osrednja Azija in Turčija) bo beležila 3,3-odstotno rast BDP.
Še vedno z eno nogo na zavori
"Postopno okrevanje svetovnega gospodarstva bo spodbujalo rast v regiji, lokalni dejavniki pa jo bodo omejevali. Za nadaljnjo rast posojilne dejavnosti in spodbujanje gospodarskega okrevanja bodo potrebni ustrezni ukrepi v javnem in zasebnem sektorju za očiščenje bančnih bilanc, prestrukturiranje dolga in reševanje težav s slabimi naložbami," je dejal glavni ekonomist EBRD Erik Berglof.
V EBRD ocenjujejo, da bodo banke zaradi še vedno prisotnega problema s slabimi naložbami in manjše pripravljenosti na tveganje še naprej zelo previdne pri odobravanju posojil zasebnemu sektorju, pozitivne učinke močnejšega izvoza pa naj bi na drugi strani izničilo zategovanje javnofinančnega pasu, ki se že ali se še bo izvajalo v številnih državah v regiji. Naraščajoča brezposelnost in posojilni krč pa bosta zavirala tudi domačo porabo.