Reforma. Vdove in vdovci bodo pokojnino po pokojnem partnerju po novem lahko dobili šele, ko bodo stari 58 let, in ne več pri 53 letih, kot je veljalo doslej.
Spremembo prinaša novi zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki naj bi začel veljati januarja prihodnje leto, vendar bodo tudi za vdovce in vdove veljala prehodna obdobja (v tabeli); obdobje za upokojitev se bo podaljševalo vsako leto za eno leto, tako da se bodo vdovci in vdove dokončno upokojevali z 58 leti šele leta 2015.
Izjem pri starosti ne bo več
Statistika. Vdovsko pokojnino je po podatkih zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje avgusta letos prejemalo 36 tisoč upokojencev, del vdovske pa dobrih 43 tisoč.
Pogoji. Vdoveli lahko pokojnino po partnerju dobi tudi ne glede na starost, če je nezmožen za delo ali je dolžan preživljati skupne otroke.
Tudi po novem bodo vdovsko pokojnino po pokojnem soprogu, soprogi ali zunajzakonskem partnerju še lahko dobili tudi tisti, ki niso bili zavarovani in niso nikoli vplačevali lastnih prispevkov za pokojnino. Vendar pa ne bo več dovolj, da bodo dosegli 48 let starosti, pač pa bodo morali biti stari vsaj 58 let kot vsi drugi vdovci in vdove.
Še bodo lahko izbirali
Način odmere vdovske pokojnine ostaja enak: partner preminulega bo še vedno dobil vdovsko pokojnino v višini 70 odstotkov starostne ali invalidske pokojnine, ki bi jo prejemal pokojnik. Lahko pa bo tudi še vedno izbiral, ali bo prejemal vdovsko pokojnino po partnerju v celoti ali pa lastno skupaj s 15 odstotki vdovske. Slednja kombinacija sicer tudi po novem ne bo smela biti višja od starostne pokojnine moškega s 40 leti pokojninske dobe nasploh, kar trenutno znaša 1.731 evrov.
Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve zagotavljajo, da za stare upravičence tudi z novo zakonodajo ne bo sprememb – ohranili bodo vse že pridobljene pravice.