Skupina znanstvenikov z University of East Anglia je ugotovila, da se količina izpustov zaradi uporabe fosilnih goriv od leta 2000 letno poveča za 3,4 odstotka, piše Daily Telegraph. Od 1990 do 2000 se je na leto povečala le za odstotek.
Ker bodo oceani in gozdovi sčasoma izgubili zmožnost, da vsrkajo presežni CO2, se bo ta čedalje bolj kopičil v atmosferi. V omenjeni skupini znanstvenikov zdaj špekulirajo, da se je odstotek CO2, ki ostane v ozračju, povečal s 40 na 45.
Azijski tigri prehiteli Zahod
Največ so k porastu izpustov prispevale razvijajoče se države, kot sta Indija in Kitajska, ki zdaj izpustijo že več CO2 kot razvite države. Naraščajoč problem je tudi poceni premog, ki je prvič po 40 letih prehitel nafto kot najbolj onesnažujoče fosilno gorivo.
Nasprotujoče si ugotovitve
Pojavljajo pa se tudi povsem nasprotne ugotovitve. Wolfgang Knorr z bristolske univerze je tako ugotovil, da svet ne izgublja svoje sposobnosti za absorpcijo CO2. V svoji raziskavi odkriva, da v količini absorbiranega CO2 nastajajo zgolj manjša nihanja kljub močno povečanim količinam plina v ozračju v zadnjih 50 letih.
Po Knorrovem mnenju ti rezultati kažejo, kako težko je natančno izmeriti, koliko CO2 Zemlja dejansko absorbira. Ob tem pa je dodal, da čeprav zdaj ni zaznati sprememb, bi oceani v prihodnosti lahko izgubili sposobnost prevzeti odvečni CO2 v atmosferi.
20
ogledov
Do konca stoletja šest stopinj topleje
Čedalje večjih količin CO2 v ozračju planet ne bo več zmožen absorbirati, kar bo vodilo v višanje temperatur.