Postopek
Zakon. Zakon o delovnih razmerjih predvideva enoletni rok, v katerem zaposleni kršitve ne sme ponoviti, sicer je odpuščen, kar se je zgodilo v primeru S. K.
Opozorila. Če po pisnem opozorilu delavec kršitve nadaljuje, se mu napiše pisna obdolžitev z vabilom na razgovor, sledi pa odpoved.
“Isti dan sem prejela dve pisni opozorili pred odpovedjo delovnega razmerja. Sledila je ponudba za sporazumno odpoved, nato še tretje opozorilo, ki ga zakonodaja ne predvideva, potem pa odpoved,” pripoveduje bralka S. K., ki je bila skoraj desetletje kot poslovna sekretarka zaposlena v nemški multinacionalki SAP v Ljubljani.
Znebili in ponudili novo
Odpuščanje se je začelo, ko je S. K. na regijsko vodstvo podjetja naslovila prijavo notranjih nepravilnosti in mobinga. SAP ji v opozorilih med drugim očita obremenjevanje sodelavcev s prevezovanjem telefona, neprimeren odnos do strank in neurejenost poslovnih prostorov, kar sama zanika. Ko je konec maja prejela odpoved delovnega razmerja, ji je delodajalec na dom poslal zaposlitveni oglas drugega podjetja. Zapisali so, da to počnejo “v skladu z reševanjem zaposlitvene problematike”. “Iz globalne uprave podjetja pa so mi v odpovednem roku poslali voščilo ob obletnici dela v SAP, v katerem mi želijo nadaljnje uspešno delo tudi v prihodnje,” sklene S. K.
Želeli so ji pomagati
Direktor SAP v Sloveniji Simon Kaluža odgovarja, da so zaposleni želeli pomagati, a tega ni želela. “Lahko bi ji dal deset opominov, če verjamem, da se lahko izboljša,” meni Kaluža. Zaposlitveni oglas so ji poslali, ker so menili, da bi bila lahko v drugi organizaciji uspešna. “Z gospo smo zdaj v tožbi,” je dodal.