Koprski župan Boris Popovič zahteva od države odškodnino v višini 16.667 evrov zaradi po njegovem nezakonitega pripora leta 2003. Državna pravobranilka zavrača njegov zahtevek kot neutemeljen.
Popovičev pripor |
Policisti so Borisa Popoviča 9. septembra 2003 zaradi suma zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, pranja denarja in neupravičenega dajanja daril priprli za skoraj en mesec. Razlog za to je bila nevarnost, da bo koprski župan vplival na priče. Iz pripora je bil izpuščen, ko je vrhovno sodišče presodilo, da pripor ni bil utemeljen. |
Franci Matoz, Popovičev pravni zastopnik, je na prvem poravnalnem naroku konec marca predlagal, naj sodišče v sklopu glavne obravnave zasliši Popovičeve ožje sorodnike in nato določi višino odškodnine. Sodnica Katarina Parazajda se je z Matozovim predlogom strinjala, tako da bodo danes zaslišani Popovičeva žena Eva Popovič, njegova sestra Laura Ban in njegova mati Solza Popovič.
Popovičev zagovornik je predlagal še zaslišanje tedanjega generalnega direktorja policije Marka Pogorevca, tedanje generalne državne tožilke Zdenke Cerar, poslanca SDS Pavla Ruparja in tedanjega državnozborskega poslanca Lojzeta Peterleta, ki naj bi po njegovih navedbah pred sodiščem pričali, da "je bil proces zoper Popoviča politično motiviran". Sodnica se s predlogom ni strinjala.
Matoz meni, da se je sodišče omejilo samo na zaslišanje Popovičevih ožjih sorodnikov zato, ker ne namerava odločati o tem, ali je bil Popovič nezakonito priprt, ampak le določiti višino odškodnine.