Vodji intervencijske nevroradiologije v ljubljanskem Kliničnem centru dr. Zoran Miloševič je na svojem področju priznan ne samo v Sloveniji, ampak tudi v tujini. Tako ni nenavadno, da deluje kot proktor in druge zdravnike poučuje o novih materialih, kar je povsem zakonito in za kar naj bi bil tudi legalno plačan, ob tem pa je kot strokovnjak vodstvu UKC na javnih razpisih predlagal nabavo ustreznih pripomočkov. Toda obtožbe na njegov račun so hude: zavzemal naj bi se za nakup točno določenega materiala in v zameno za pridobitev dobave spiral za zapiranje možganskih anevrizem ameriškega proizvajalca Boston Scientific Targer Therapeutics prek podjetja Emporio Medical med letoma 2008 in 2012 prejel 101.300 evrov ter 27.168 evrov na račun v Švici.
Simič: Rekel sem mu, da mora plačati dohodnino
Aprila 2022 je bil zaradi očitkov o nedovoljenem sprejemanju daril obsojen na tri leta zapora, stransko denarno kazen 50.000 evrov, vrniti pa bi moral tudi protipravno pridobljenih dobrih 100 tisočakov. Z zagovornikom, odvetnikom Milanom Krstićem, se je na sodbo pritožil in višje sodišče mu je kazen znižalo na dve leti. To je že začel služiti z delom v splošno korist v ambulanti na Koroškem. S pritožbami pa je vztrajal, kar se mu je izplačalo: vrhovno sodišče je letos spomladi ugodilo njegovi zahtevi za varstvo zakonitosti in sodbo razveljavilo.
Na vnovičnem sojenju pred ljubljansko okrožno sodnico Marjeto Dvornik je ta teden pričal tudi Miloševičev davčni svetovalec Ivan Simič. "Februarja 2015 je Miloševič prišel k meni zaradi zneskov, ki jih je prejel na račun v Opatijo, in po podjemni podjemni pogodbi z bolnišnico v Rakičanu. Dejal sem mu, da mora plačati dohodnino, ker dela za druge in tako sva naredila samoprijavo za plačilo davka. Od 112.000 evrov je plačal 53.000 evrov davka in s tem je bila zame stvar končana," je povedal nekdanji direktor republiške finančne uprave (Furs) ter bivši posebni svetovalec finančnega ministra Srbije ter dodal, da je Miloševič v obdobju od leta 2009 do 2012 Fursu prijavil vse dohodke, tudi na računu v Švici in da so zdravniki izven svojih delovnih obveznosti delali po podjemnih pogodbah ali kot samostojni podjetniki.
S financami se je ukvarjala mama Ana
V korupcijski aferi, v kateri naj bi zdravniki nedovoljeno prejemali nagrade, je bilo sicer obtoženih več zdravnikov, nekaj pa tudi obsojenih, denimo ortopedi Rok Vengust, Vane Antolič in Robert Janez Cirman ter nekdanji prokurist Emporia Medicala Darko Žafran, pregonu pa sta se izognili žvižgački, nekdanja direktorica in solastnica Urška Jurkovič in njena mama Ana Jurkovič.
V Emporiu Medicalu pa je bil zaposlen tudi Urškin brat Gregor Jurkovič, ki tokrat na sodišču ni povedal ničesar bistveno novega: "Moja zadolžitev je bila tehnična podpora, z denarjem se nisem ukvarjal, to je počela mama Ana. Z Miloševičem se tako nisem nikoli pogovarjal o kakšnih nagradah."
Odvetnik Krstić je zahteval tudi ponovno zaslišanje vodje kriminalistične preiskave Roberta Slodeja, ko je ta prišel na narok, pa si je premislil. Slodej se je tako poslovil in sodnica je zgolj prebrala njegovo izpovedbo na prvem sojenju: "Leta 2013 sta na Nacionalni preiskovalni urad prišli Urška Jurkovič in njena sodelavka ter naznanili nedovoljeno dajanje in sprejemane daril. Ker sta naznanili dejanje, ju niso obtožili. Miloševič je zahteval denarne nagrade za naročanje medicinskih materialov, za vsakega porabljenega po en evro. Denar se je nakazoval na račune na Hrvaškem in v Švici."
domen.mal@styria-media.si
a ni skoda, da si obraz poserjes s taksnim pohlepom. V sloveniji manjka prave stoicnosti. vecinoma smo pohlepna goveda, ki iscejo bliznjico do duvanja.
Daleč smo prišli, da zdravniki rabijo davčne svetovalce, ker ne vedo kako bi še bolj obogateli in skrili denar, da ne bi rabili plačati davkov državi, ki jih je šolala in jim dala službe.
Čež zdravnika ni sodnika, če kdo tega še ne ve...